All Activity

This stream auto-updates     

 1. Yesterday
 2. Last week
 3. To bzdury. Na każdy plastik będzie oddziaływać promieniowanie ultrafioletowe. Na jedne szybciej na inne wolniej. Akurat wyroby tamtej firmy należą do jednych z gorszych na rynku. Dyskutujemy nadal czy będziemy się obdarowywać szeptanym spamem?
 4. A podobno promienie słoneczne, promieniowanie UV nie ma już żadnego wpływu na tworzywa z plastiku. A przynajmniej na niektóre z nich - wspomina się o tym na WYCIETY LINK REKLAMOWY i na przykład w kontekście mebli ogrodowych.
 5. Earlier
 6. Na właz taki ogromny wpływ będzie miała ekspozycja na promienie słoneczne. I tutaj jest do rozpatrzenia dualna natura problemu, bo raz że temperatura a dwa: UVA, UVB oraz UVC. Temperatura będzie miała przeważający wpływ gdyż z reguły takie włazy są produkowane z domieszką sadzy jako pigmentu, a to niejako działa jako pochłaniacz promieniowania a za tym idzie wzrost temperatury. To będzie działało na usieciowanie polimeru oraz będzie go osłabiało. Druga sprawa to korozja ze względu na ultrafiolet. Tutaj będzie to miało mniejszy wpływ gdyż ultrafiolet nie penetruje dobrze litych materiałów. Może pojawić się jedynie zmatowienie, utrata połysku. Natomiast z utratą połysku idzie korozja mechaniczna, bo osłabiona powierzchnia będzie narażona na ścieranie, powstawanie porów, wżerów. To z kolei będzie zaproszeniem do penetracji wody, a w zimie to będzie przyspieszało gdyż woda w zagłębieniach będzie się rozszerzała i korozja mechaniczna będzie postępować szybciej. To wszystko jest przedmiotem badań wytrzymałościowych jakie są przeprowadzane przez producenta bądź zewnętrzne ciało udzielające atestu.
 7. Osłabić, ale nie rozłożyć - chodzi o zmniejszenie wytrzymałości na ciężar. Otóż standardowo plastikowy właz kanalizacyjny przyjmuje obciążenie wielkości 2 ton. Teraz jakie czynniki mogą wpłynąć na pogorszenie tego parametru? Mi do głowy przychodzą tylko uszkodzenia mechaniczne. Może jeszcze opady, skrajne temperatury, może promieniowanie UV. Ale wcale nie muszę mieć racji - liczę, że w razie czego mnie naprostujecie i uzupełnicie tę listę pomysłów!
 8. Czy jakieś przepisy określają jakieś minimum, co jaki czas powinno się badać prawidłowość przebiegu ciąży? Czytam właśnie artykuł o niedotlenieniach okołoporodowych. Paskudna sprawa, aż mnie momentami mierzi... I w jednym fragmencie jest takie coś Ale liczb tam nie ma. Więc gdzie je znaleźć?!?
 9. Szachy i warcaby
 10. cs go na steam
 11. @up czyli jest zgoda! Szkoda tylko, że o PRAWIDŁOWYM paleniu tak niewiele się pisze. Niby można znaleźć jakieś wskazówki, ale kto tam cokolwiek wyciągnie z samych danych "technicznych"? Przydałyby się takiego poradniki w stylu łopatologicznym!
 12. W sumie tak. Założyłem, że kiedyś skończy studia i pójdzie do pracy.
 13. W aptekach nie ma, aż tak niskich stawek, ale mimo wszystko nawet z pensją 7-8k netto jako kierownik apteka byłaby kiepską perspektywą. Może w pracy, bo nie na studiach.
 14. Prawidłowe palenie antracytem generuje niewiele substancji szkodliwych. Nie każde palenie nie każdym węglem szkodzi zdrowiu. Większy problem jest z wilgotnym drewnem palonym w milionie kominków w Polsce dla przyjemności.
 15. Wybierz lekarski. Większe możliwości, ale więcej stresu i mniej snu. W aptece wyciągniesz max 5000 netto na stanowisku kierownika, 7k zdarza się rzadko. Obecnie apteka to kiepska perspektywa, ale mniej stresu, więcej snu. Kierownikiem możesz zostać dopiero po 5 latach chyba, że zrobisz specjalizację. Praca w przemyśle jest ciekawsza, ale w PL trudniej ją zdobyć. Lepiej jest po farmacji za granicą. Po biotechnologii najłatwiej o pracę poza Polską. To kierunek w Polsce przereklamowany.
 16. Na pewno nie na Cechowej w Krakowie. Kolega kupił wysyłkowo. Doszły poplamione i wymiętolone. Zero odpowiedzi na reklamację. Naciągnęli go na 200zł
 17. Trzy lata nauki na takie pytania? Przecież większość tego przewinęło się przez studia. Nie wiadomo, czy się śmiać, czy płakać.
 18. Witam, czy ktoś byłby uprzejmy i wrzucił tutaj pytania do egzaminu?
 19. Zgodzicie się z tytułowym stwierdzeniem? Dodam że chodzi mi o opał, emitowane podczas spalania związki czy kontakt z pyłem, a nie różnego rodzaju tabletki Mogłoby się wydawać, że nie ma o czym dyskutować. Ale przedstawiciele branży węglowej twierdzą, że szkodliwe spaliny i inne pochodne spalania węgla wytwarzają się w niezdrowej ilości tylko wtedy, kiedy źle się go spala. Albo i sam węgiel jest niższej jakości. Ten po obróbce, odgazowaniu to praktycznie czysta energia. Jesteście skłonni w to uwierzyć?
 20. Farmacja, mogłem po czasie przenieść się na lekarski, ale tego nie zrobiłem i żałuje, bo teraz muszę kombinować, żeby mieć życie na dobrym poziomie, a wtedy wystarczyłby tylko skończyć specjalizacje.
 21. do PiotrIR A jaki kierunek studiujesz ?
 22. Studia bardzo ciężkie i nudne. Uczą wręcz absurdalną ilość bzdur. Może się zdarzyć, że przez cały rok akademicki nie wyjdziesz na żadną imprezę, a permanentne niewyspanie masz jak w kieszeni. Zarobki w aptece sięgają ponad 7k netto dla kierownika. Lekarz na etacie zarobki spokojnie takie pieniądze, a zarobki kontraktowych idą w naście tysięcy. Jeśli myślisz, że studia będą lżejsze niż lekarski/stomatologia, to się mylisz, możliwe że będą nawet trudniejsze. Możliwości pracy poza apteką są, ale nie mniejsze niż dla lekarza bez specjalizacji, a w razie czego zawsze można zostać chociaż rodzinnym. Jeśli nie chcesz pracować w aptece, a interesuje cię praca bardziej laboratoryjna, to lepszym wyborem będzie chociażby biotechnologia. Nowoczesny wydział i ciekawe studia, mała ilość nauki. Moim zdaniem lepszym wyborem będzie lekarski lub kierunki typu biotechnologia. Zamulanie na farmacji 6 godzin w rozpadającym się laboratorium po 3 godzinach snu wcale nie jest fajną zabawą.
 23. Hej,Na początek się przedstawię. Jestem w klasie II liceum na profilu biol-chem z rozszerzoną matematyką. Za rok będę zdawać maturę. Chciałbym studiować kierunek związany z chemią/farmacją. Jestem bardziej samotnikiem, interesuje się chemią i chciałbym pracować w laboratorium.Teraz przejdę do pytania:Czy warto studiować farmację ? Jakie są wasze opinie o tym kierunku ? Jakie są perspektywy po tych studiach ?Czytałem dużo opinii o tym kierunku na na Internecie i szczerze jestem kompletnie załamany. Ludzie piszą o farmacji, że to ciężkie i trudne studia, a potem są bardzo kiepskie zarobki i problemy z zatrudnieniem oraz jest się praktycznie ciężko pracującym niewolnikiem (praca w aptece). Rodzina ogólnie mówi mi, że mógłbym studiować farmację, bo po niej mogę pracować w firmie farmaceutycznej lub na uczelni. Jednak jestem realistą i wiem, że nie jest tak łatwo z pracą w tych firmami lub na uczelni. Aczkolwiek również to opcje rozważałem. 90% absolwentów farmacji kończy w aptece. Boję się, że po studiach mogę mieć problemy z zatrudnieniem lub kiepskimi zarobkami (w sensie nie chodzi mi o zarabianie milionów, tylko o pensję, która zapewni mi godne życie przez miesiąc) . O chemii (nie farmacji ) opinie są różne. Jedni mówią że jest dobra praca, drudzy mówią, że nie.Jeśli nie farmacja , to jaki kierunek związany z chemią polecacie ?Dodam, że chciałbym studiować na UJ.P.SJeśli kogoś w tym wpisie uraziłem to naprawdę przepraszam, bo czytam opinie o pracy farmaceuty i nie wiem co tym myśleć. Może mi opowiecie o tym ?Często mam myśli czy rzucić swoje zainteresowanie chemią i iść na medycynę. Wiem że praca lekarza jest bardzo dobrze płatna (ponad 4000 zł jeśli ma się doświadczenie lub prywatny gabinet) i ma duży prestiż w społeczeństwie. Jednak wiem również, że jest to bardzo ciężka praca (system służby zdrowia, pacjenci, odpowiedzialność za życie ludzie, duży stres), ale potem zarobki są bardzo dobre. Sam nie wiem co wybrać
 24. Czy mógłby mi ktoś pomóc obliczyć potencjalny zysk z przykładowej apteki? https://apteki-sprzedaz.pl/?sub=offers&lang=pl&act=details&id=450 Jeśli dobrze rozumiem, to mamy tutaj obrót miesięczny w wysokości 120k, z czego marża wynosi 21,5%, co daje 25,8k dochodu. Od tego odliczamy podatek liniowy w wysokości 19% - daje to 21k. Co z resztą podatków? Po odliczeniu czynszu zostaje 17,3k. Według informacji właściciel nie pracuje w aptece. Może mi ktoś wytłumaczyć jak po zatrudnieniu całego personelu taka apteka wykazuje jakieś zyski? Czynsz najmu: 3700 Przychody miesięczne netto: 120 tys. zł Marża handlowa: 21,5% Inne informacje: Magazyn ok 100 tys. zł, kompletnie wyposażona apteka, klimatyzacja, niskie koszty stałe. Jednoosobowa działalność gospodarcza osoby fizycznej. Właściciel nie jest kierownikiem apteki, więc po transakcji w aptece pozostanie kompletny personel. Oczekiwana cena: 165 tys. zł
 25. W jakim sklepie z odzieżą gastronomiczną kupię dobrej jakości koszule kelnerskie o eleganckim wykończeniu? Oczywiście zależy mi na wariancie męskim oraz damskim.
 26. Jeśli zdecydowałbym się kupić aptekę, to i tak jeszcze bardzo daleka do tego droga. Nie mam upatrzonej żadnej konkretnej oferty. W trakcie studiów kilkakrotnie zmieniałem zdanie, co chciałbym robić w przyszłości. Koniec końców myślę, że chciałbym zostać przedsiębiorcą. Jakiś kapitał jest, mam też możliwość wyjazdu do pracy w Irlandii. Wydaje mi się, że właśnie wyjazd, to pierwsze co zrobię po studiach, żeby się trochę dorobić. Chciałbym zapytać hipotetycznie czego mogę się spodziewać za 200-300 tysięcy złotych, bo raczej obrót będzie adekwatny do ceny sprzedaży. Oczywiście mam zamiar pracować osobiście jako magister, a później kierownik. Jakich mogę się spodziewać zysków?
 27. Trochę cieżko cokolwiek powiedzieć gdyż za mało danych odnośnie lokalizacji, planu ukierunkowania apteki. Łatwo można się wkopać w niby dochodową aptekę, ale potem okazuje się, że to wydmuszka. Żądaj zestawień, dowodów, zanim podejmiesz jakąś decyzję.
 28. counter strike
 1. Load more activity