Technik Farmaceutyczny- rejestracja do pracy w UK
20 20

206 postów w tym temacie

Mam pytanie: czy mozna zrobic staz w UK ? Mam na mysli tytl technika farmaceutycznego. prosze o wszystkie informacje dotyczace pracy z tym tytulem w UK, zarobki, czas pracy; za wszelkie informacje bardzo dziekuje smile.gif

Nie zrobisz stażu w UK.

Gość ekoper

Nie zrobisz stażu w UK.

obecnie kwalifikacje technika farmaceutycznego są już w Anglii uznawane. Tak jak farmaceuci, musisz się zarejestrować.

Zarobki? Doświadczony technik - do tej pory najwyższą stawkę jaką na oczy u technika widziałam: 20+ lat stażu, Asda, Ł 16.75/h więc niczego sobie na technika.

Czas pracy? Jaką ofertę znajdziesz, na ile się umówisz i jaki kontrakt będziesz mieć to tyle będziesz pracować, proste.

-------------------------------

Forum polskich farmaceutów w Wielkiej Brytanii:

>> http://farmaceuci.fora.pl/ <<

Edytowano przez ekoper

obecnie kwalifikacje technika farmaceutycznego są już w Anglii uznawane.

Powtarzam - nie zrobisz STAŻU (czyli praktyki zawodowej dwuletniej, w rozumieniu aktualnej ust. Prawo Farmaceutyczne) w aptekach na terenie Wielkiej Brytanii.

Pracować - droga wolna. Wrócisz - musisz zrobić staż...

Polska nie zadbała o możliwość unifikacji praktyk dla magistrów farm. i techników farm.. Jednak z drugiej strony studenci i uczniowie poszczególnych Państw Członkowskich nie robią stażu za swoimi granicami.

Nie oznacza to, że nie istnieje wymiana studencka, Erasmusy - ale to co innego.

Gość mirka28

Witam, przepraszam ze pisze nie na temat ale czy ktos wie cos na temat CPD jakie musi robic technik i farmaceuta w uk, piszcie jak wiecie cos na ten temat, dzieki

Witam, przepraszam ze pisze nie na temat ale czy ktos wie cos na temat CPD jakie musi robic technik i farmaceuta w uk, piszcie jak wiecie cos na ten temat, dzieki

jak jestes zarejestrowanym technikiem w General Pharmaceutical Council "GPhC" to musisz zrobic CPD online...

masz tu link

http://www.uptodate....e/welcome.shtml

Pozdro

Edytowano przez ptaku

Jestem technikiem farmacji, prawdop. od września rozpocznę staż (na 1/2 etatu). Od przyszłego roku chciałabym pracować w Anglii.

Czy bez stażu przyjmą mnie gdzieś do apteki? Jakie warunki trzeba spełnić - gdzie się zarejestrować, jakie dokumenty wysłać bądź dostarczyć już na miejscu? Czy potrzebne jest jakieś zaświadczenie dot. znajomości języka?

Gdyby ktoś coś wiedział, będę wdzięczna za informacje, z góry dziękuję :)

• Upvote 1

Proszę poszukać na forum.

Najważniejsza informacja - bez ukończonej praktyki dwuletniej czyli inaczej bez dokumentu w ręku o odbyciu takiej praktyki (zaświadczenie), ministerstwo zdrowia nie wyda do izby w UK zaświadczenia o kwalifikacji, co jest jednym z podstawowych dokumentów dla ichniej izby aby zarejestrować technika do pracy na terenie UK.

Trzeba odbyć dwuletnią praktykę w Polsce, jeśli chce się pracować na stanowisku, które wymaga zarejestrowania się w izbie aptekarskiej na terenie UK (np. apteka ogólnodostępna, apteka szpitalna).

a w UK są w ogóle w aptekach technicy??? wiem, że są asystenci, którzy przygotowują leki do wydania, ale nie wymaga się od nich żadnych kwalifikacji. wiem, że bywają ACT, którzy sprawdzają zgodność wydania leków z receptą - żeby zostać ACT, trzeba najpierw jakiś czas być asystentem. ale technicy typu polskiego? chyba nie ma, co? więc po co poświadczenie kwalifikacji przez MZ?

Okazuje się, że są i uznaje się ich zawód jako Pharmacy Technician ujęty w stosownych dyrektywach UE.

Dispensers a Technicians to odrębne zawody. ACT to technik właśnie po kursie ACT i zaliczonym egzaminie.

Obecnie jest wielu zarejestrowanych i pracujących techników z Polski na terenie UK.

a co musi zrobić Brytyjczyk, żeby zostać technikiem i czym pod względem uprawnień zawodowych różni się taki technik od dispensera i od farmaceuty??

Brytyjczyk uczy się na technika na kursie, tak jak w pl. Niestety nie wiem ile ten kurs trwa, ale stopni jest kilka.

Dispenser to inaczej nasza stara fasowaczka od tabletek. Także ma kurs aby pracować w aptece. Trwa on krócej niż kurs technika (2-3 mies. ??).

Dispenser nie pracuje za pierwszym stołem, technik natomiast pomaga farmaceucie z przodu. Może sprzedawać wyroby i suplementy, ale już nie pamiętam dokładnie.

Na wszystko są stosowne kursy, przynajmniej z tego co wiem, czy ustalałem kiedyś. Jest kurs sprzedaży suplementów, kosmetyków (?), pracy w jałowych warunkach i inne dla techników w szpitalnych aptekach.

ACT to stopień najwyższy i chyba więcej nie mogą zdziałać technicy.

To zresztą wszystko mniej więcej, bo kiedyś się tym interesowałem dla znajomych, teraz już pozapominałem.

Rejestracja wraz ze wszystkimi tłumaczeniami, opłatami i innymi potrzebnymi rzeczami to obecnie (w przeliczeniu) koszt ok. 2500-3000zł. Potem wnosi się opłaty roczne ok. 1500zł. Czasem pracodawcy to opłacają.

Technicy w UK chyba mają kształcenie ustawiczne albo coś w ten deseń.

Serdecznie dziękuję za odpowiedzi.

A czy staż (2-letnią praktykę) można w takim razie wykonać w UK?

Bądź czy można, przyjeżdżając do UK, wybrać się na taki kurs jak reszta Brytyjczyków (chodzi mi tu bardziej o kwestie koniecznych ukończonych szkół, zaświadczeń dot. znajomości języka bądź innych wymaganych dokumentów) np. jeśli chodzi o właśnie takich asystentów, jak pisano wyżej? Czy są one ogólnodostępne? Rozumiem, że są to kursy prywatne, tzn. trzeba za nie zapłacić (nie są np. finansowane przez państwo)?

Stażu nie odrobisz w UK. Apteki UK są niekompatybilne przepisowo z tymi, w których musi odbyć praktykę polski technik.

Po kursie w UK będzie Ci łatwiej się tam zarejestrować i pracować.

Z pewnością są one płatne, ale dokładnie nie wiem.

Tylko wtedy zmarnowane kształcenie i kasa na terenie pl, plus brak praktyki. W oczach Polski, po powrocie będziesz technikiem bez dwuletniej praktyki z doświadczeniem w pracy na terenie UK.

Istnieje też możliwość uzupełniania wykształcenia jakie się posiada z danego kraju, ale to dotyczy sytuacji kiedy pojawia się w izbie zaświadczenie z rodzimego MZ (kiedy jest praktyka, PWZ i inne) i kiedy po przedstawionych papierach ktoś z izby w UK decyduje o takiej konieczności.

Jeszcze jedno pytanie - nie wiem, czy nadal aktualne są informacje odnośnie personelu aptecznego w UK. Czy wciąż obowiązuje podział na:

- sales assistant

- personal assistant

- PT

- ACT ?

Próbowałam poszukać na Royal Pharmaceutical Society lub NICLPD, jednak tam mowa jest głównie o magistrach farmacji. Czy oznacza to, że kursy typu sales assistant, personal assistant organizowane są podobnie jak w PL, przez prywatne szkoły? Nie mam tu na myśli kosztów etc., chodzi mi jedynie o organizacyjne ogarnięcie tej kwestii :) być może jest jakaś instytucja, która to nadzoruje? Bo przyznam, że ciężko mi znaleźć coś w necie na ten temat (poza stronkami typu eHow, które są raczej mało wiarygodne).

Szukaj wiadomości na stronach General Pharmaceutical Council, tam jest wszystko co potrzebne. Również info o rejestracji.

http://pharmacyregulation.org/

Czy ktoś mógłby objaśnić mi czym są i skąd wziać dokumenty potrzebne do rejestracji? tj:

• The syllabus (detailed curriculum) of your qualification
  • Academic transcript from your awarding body (college/university)

Jaka jest miedzy nimi roznica ponieważ dla mnie pierwsze to spis przedmiotów a drugie to spis z ocenami?

Tyle tylko ze szkola policealna nie wydaje takiego spisu jak uniwersytet. O co prosic?

Jak również ten dokument?

• * A certificate from the Competent Authority in your Country (usually the Ministry of Health or the Ministry of Education) which states: the name or title of your qualification the name of the awarding institution The number of the diploma/certificate and the date the diploma/certificate was issued the level of that qualification in relation to Article 11 of Directive 2005/36/EC and that the qualification you hold entitles you to work as a pharmacy technician, a pharmacist's assistant or pharmacist (as appropriate) in that country.

Czy na pewno wymagany jets dwuletni staż w PL skoro i tak zasady panujace w UK sa inne?

Bardzo dziekuje za kontakt i pomoc.

The syllabus (detailed curriculum) of your qualification

Academic transcript from your awarding body (college/university)

Jaka jest miedzy nimi roznica ponieważ dla mnie pierwsze to spis przedmiotów a drugie to spis z ocenami?

Tyle tylko ze szkola policealna nie wydaje takiego spisu jak uniwersytet. O co prosic?

Poprosisz o opis wykształcenia z jego programem, przebiegiem, ilością godzin oraz trybem. To Ci szkoła ma obowiązek wydać ze wszystkimi jej stemplami oficjalnymi, najlepiej okrągłymi.

Masz też przy sobie indeks, który jest Twoją kartą ocen. Jest to oficjalny dokument, który także nalezy przetłumaczyć.

Karty ocen nie wolno w Polsce wydawać ze szkół, kopiować, pożyczać, jeśli komuś się to udało to taki dokument jest nieważny.

Jak również ten dokument?

A certificate from the Competent Authority in your Country (usually the Ministry of Health or the Ministry of Education) which states: the name or title of your qualification the name of the awarding institution The number of the diploma/certificate and the date the diploma/certificate was issued the level of that qualification in relation to Article 11 of Directive 2005/36/EC and that the qualification you hold entitles you to work as a pharmacy technician, a pharmacist's assistant or pharmacist (as appropriate) in that country.

Ten dokument wysyła ministerstwo zdrowia na Twój wniosek złożony u nich listownie lub osobiście zawierający potwierdzone kopie dyplomu (jeśli stary to również świadectwo ukończenia bo musi być spis ocen!!) oraz zaświadczenia o ukończeniu stażu, do izby aptekarskiej w UK. We wniosku podajesz adres tego organu. Możesz też poprosić o kopię aby wysłali do Ciebie, bo izba w UK odsyła ten dokument i tak do Ciebie po wykonaniu kopii abyś przesłała im potwierdzone tłumaczenie - minister wysyła po polsku (wiwat kompetencje).

Musisz dołączyć zaświadczenie o ukończeniu dwuletniej praktyki zawodowej i to jednoznacznie sprawia, że nie rozpoczniesz roboty w UK bez stażu - ministerstwo nie wyśle do nich zaświadczenia.

To ma sens - bez ukończonej praktyki nie jesteś pełnoprawnym technikiem farmaceutycznym w rozumieniu polskiego prawa farmaceutycznego a na pewno nie w rozumieniu wszelkich dyrektyw unijnych etc etc.

Szczegółów odnośnie sprawy z ministerstwem udzieli Ci ktoś z komórki uznawania wykształcenia na stronie http://www.mz.gov.pl...=0&mx=0&ma=9261 ostatnio zajmowała się tym bodajże P. Kotowicz. A jeśli nie to tam podobno pracują mili ludzie i na pewno pomogą.

no ja Cię proszę do pracy w UK jak takiego czegoś nie można sobie samemu przetłumaczyć? trochę przesada

no ja Cię proszę do pracy w UK jak takiego czegoś nie można sobie samemu przetłumaczyć? trochę przesada

Spox, moi znajomi też mieli z tym problem. Ta instrukcja jest cholernie długa i ciężka do przejścia.

To jest inaczej niż z mgr, bo technicy z poszczególnych krajów mają bardzo różne kompetencje, zaświadczenia i dowody swoich kwalifikacji.

W pewnym momencie czytania tej instrukcji znajomi doszli do wniosku, że nie istnieją dokumenty polskiego technika, które są wymagane do rejestracji w UK :)

Kilka maili do izby wyjaśniło sprawę. Jednak wprost to to nie jest przedstawione...

Jak ja sie rejestrowalem w 2006 - to Anglia wymagala jedynie swiadectwa, listy przedmiotow ze szkoly tak jak wyzej pisales i wypelnionej aplikacji. Ale to bylo z czasow RPSGB teraz GPhC przejelo lejce i troszke trzeba sie napocic.

Powodzenia i zycze wszystkim wytrwalosci i dobrze platnej pracy nie to co w Polsce.

Nie chodzi o fakt braku umiejetnosci czytania po angielsku a o to gdzie i jak wszystko nalezycie zalatwic.

Nie jest to takie proste jak kiedys i osobiscie nie znam wszystkich procedur. Instrukcja jest o wiele

dluzsza niz w przypadku magistra i nie ma gwarancji ze po zaplaceniu fees, tlumaczen i pozostalych

kosztow zostaniemy zarejestrowani.

Lunaak - bardzo dziekuje za pomoc i podzielenie sie swoja wiedza.

Witam! Jestem studentką V roku chemii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Niestety, patrząc na znajomych, którzy skończyli rok czy dwa lata temu właśnie chemie, perspektywy pracy w tymże zawodzie są niestety nikłe... Mój tata pracuje od 10 lat w Londynie i podobno posiadając studia chemiczne można starać się do pracy w aptekach w Wielkiej Brytanii. Czy ktoś z Was może potwierdzić taką informacje? Jeżeli nie ma szans na dostanie się do pracy w aptece po chemii to czy można rozpocząć edukację w studium farmaceutycznym w Londynie - odpowiednik polskiego technikum farmaceutycznego? Czy w ogóle w Anglii coś takiego istnieje? I jeśli tak to czy ktoś z Was wie ile może kosztowac nauka w takim technikum i ile trwać? Bardzo prosze o odpowiedzi :)

po angielsku słowo chemist oznacza zarówno chemika, jak i (zwyczajowo) farmaceutę. podobnie jak physician - fizyka i lekarza. być może to jest żródłem błędnego rozumowania twojego taty. bo farmaceutą, również w Anglii, można być tylko po farmacji... jeśli już chcesz wyjeżdżać za granicę, to spróbuj jako chemik! :)

Witam,

Jestem technikiem farmacji po 2 letnim stażu. Interesuje mnie praca w Anglii. Chciałam się zapytać czy ktoś się może orientuje czy organizowane są tam szkolenia językowe dla techników bądz farmaceutów?. Chciałabym wyjechać i spróbować pracy w UK, ale kompletnie nie wiem od czego zacząć. Jeśli ktoś się orientuje w temacie, proszę o pomoc. Dziękuję i pozdrawiam

Temat powielony. Proszę przeczytać wcześniejsze posty z połączonych wątków.

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
20 20

• Podobna zawartość

• Przez lunaak
      Szanowni Państwo, którzy jeszcze starają się o rejestrację w Wielkiej Brytanii jako Pharmacy Technician - do Was ta informacja.
      Dochodzą do mnie sygnały i zapytania o rzekomej obowiązkowej opinii dołączanej do aplikacji składanej do General Pharmaceutical Council, wydawanej przez ugrupowania takie jak ZZTF, GWPAIA czy inne polskie twory zrzeszające techników farmaceutycznych (opcjonalnie).
      Żadna - powtarzam, ŻADNA organizacja w Polsce nie zrzesza techników obowiązkowo w celu wykonywania zawodu. Technik farmaceutyczny nie posiada dokumentu zwanego "prawo wykonywania zawodu".
      Żadne opinie jakiejkolwiek organizacji czy to będzie: 
      lokalna izba aptekarska, naczelna rada aptekarska, naczelna izba aptekarska, GIF, WIIF czy jakiekolwiek związki zawodowe - nie są rozpoznawane w toku rejestracji techników farmaceutycznych z Polski przez General Pharmaceutical Council.
      Dokument wymagany przez General Pharmaceutical Council od techników z Europy kontynentalnej - (Państwa EEA, EOG, EU - Unii Europejskiej, European Economic Area - Europejski Obszar Gospodarczy) to:
      letter of good standing from registering body.
      W przypadku Polski - takiej organizacji dla techników nie ma.
      Tym dokumentem jest dla Państwa wyciąg z Krajowego Rejestru Karnego, który należy skopiować, kopię potwierdzić u notariusza, a następnie kopię przetłumaczyć u tłumacza przysięgłego i dopiero takie tłumaczenie KOPII dołączyć do aplikacji. (Tylko w tej kolejności zagwarantuje się odczytanie każdego słowa polskiego przez stronę brytyjską!)
      Wszelkie informacje w internecie na stronach związków zawodowych, forach, blogach, kanałach jutubowych czy innych źródłach jakoby polskie związki wydawały obowiązkowe opinie dla celów rejestracji polskich techników farmaceutycznych w brytyjskiej izbie farmaceutycznej (General Pharmaceutical Council) są NIEPRAWDZIWE i niepotrzebnie siejące zamęt oraz przedłużające okres gromadzenia dokumentów przez kandydatów.

Jedynym wiążącym źródłem informacji w zakresie rejestracji będzie tylko i wyłącznie przydzielony pracownik GPhC, który poprowadzi kandydata przez cały proces. Są to osoby pomocne i nie należy bać się zadawania pytań. Od tego Ci ludzie są powołani i opłacani ze składek.
      Jeśli kandydat ma problemy językowe to warto zastanowić się na sensem rejestracji i pracy w UK.