Sprzedaż towarów z krótką datą ważności
3 3

5 posts in this topic

Dzień dobry!

Nie znam zasad funkcjonowania rynku detalicznego - w moim rozumieniu aptecznego.

Chciałbym dowiedzieć się jakie są możliwości sprzedaży przez apteki produktów, z krótką datą ważności?

Mowa tutaj o produktach RX, OTC, suplementy dla których terminy ważności wynoszą poniżej 6 miesięcy.

Jak rozumiem, nie każda apteka chce mieć w swoim posiadaniu takie towary, niemniej prawdopodobnie są podmioty, które mogą się podjąć sprzedaży takich produktów. Korzyścią dla aptek są bardzo niskie ceny zakupu, na poziomie kilku złotych za pojedynczy towar. Korzyścią dla sprzedającego brak konieczności ponoszenia kosztów utylizacji. Czy Państwa zdaniem jest sens "wychodzić" z taką ofertą do aptek, oczywiście przy założeniu że towar pochodzi z legalnego źródła dystrybucji, jest sprzedawany przez wiarygodnego hurtownika, był przechowywany i transportowany w warunkach kontrolowanych, a faktura jest wystawiana... papierowo? Czy Państwa zdaniem apteki mogą być zainteresowane taką ofertą? Jeśli tak to jak zdefiniować grupę docelową? Czy dobrze myślę, że mogą to być apteki umiejscowione w mniej zamożnych regionach kraju? Czy apteki mogą być w ogóle zainteresowane takim "typem" towaru?

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skąd będą czerpane te towary z krótką datą ważności? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Leki refundowane mają urzędowe ceny sprzedaży, także na poziomie hurtu, więc przeceny na nie nie zrobisz.

2. Leki Rx, o ile nie kupujesz ich bezpośrednio od podmiotu odpowiedzialnego, dla którego jesteś hurtownią desygnowaną, będziesz musiał zeskanować aby potwierdzić ich autentyczność. To kosztuje.

3. Obrót lekami musisz raportować do ZSMOPL. To też kosztuje.

4. Również jestem ciekaw, skąd te towary będą pochodzić.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Odnosząc się do kwestii poruszonych przez Wallandera:

1) Zgadzam się. Tutaj jest problem, refundowane musiałby odpaść. 

2) Jeśli towar kupi apteka to chyba i tak skanuje na potrzeby weryfikacji i fiskalizacji, więc to chyba nie zwiększa ani kosztu ani czasu operacji. Jeśli towar kupiłaby hurtownia to nie obyłoby się bez skanowania. Jak jednak mniemam producenci nie chcą rozmawiać z małymi hurtowniami, w związku i tak skanują one zakupy (i pewnie mają infrastrukturę i opracowane procesy logistyczne). Tutaj sens byłby tym większy, bo kosz zakupu były korzystny.

3) Kosztuje w jakim sensie? Hurtownie i apteki mają to pewnie zaszyte w swoim oprogramowaniu, a procesy te odbywają się "w tle".

4) To są towary z legalnej dystrybucji, bezpośrednio od przedstawicielstw polskich producentów. Kilka tysięcy pozycji towarowych. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

2) Chodzi o skanowanie produktów na etapie ich przyjmowania do hurtowni (tej, która później miałaby prowadzić ich dystrybucję w Twoim imieniu). Jeśli hurtownia nie została wyznaczona przez przez podmiot odpowiedzialny jako desygnowana, to GIF wymaga aby taką kontrolę prowadzić na przyjęciu. Jest to zawsze dodatkowa roboczogodzina pracownika, który musi piknąć skanerem, albo zwrot kosztu automatycznej linii do skanowania. Hurtownia, która te produkty kupi jako kolejna, również będzie musiała przeprowadzić weryfikację.

3) Zależy. ZSMOPL niestety nie jest bezobsługowy, trzeba się logować i sprawdzać, czy raport przeszedł, jeśli nie to reagować. Do tego nadzór nad bazą danych produktów i odbiorców, aby raportowane dane były prawidłowe. Niektórzy operatorzy pobierają opłaty za wysyłanie raportów w imieniu Klientów, których obsługują.

4) Jeśli są to towary od przedstawicieli producentów, to pytanie, jaka jest Twoja rola w tym procesie? Czemu zainteresowania hurtownia nie miałaby ich kupić bezpośrednio od producenta i sprzedać aptekom? Biorąc bezpośrednio od producenta będą mogli również ominąć skanowanie na wejściu (jeśli będą hurtownią desygnowaną), czego nie unikną kupując "Twój" towar z hurtowni pośredniczącej.

Edited by Wallander
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
3 3