Realizacja recepty przez osobę z rodziny(siostra).
1 1

1 post in this topic

Witam, mam pytanie dotyczące realizacji recepty wystawionej na moje dane przez bliską mi osobę - siostre. 

Od blisko 5 lat jestem osobą niepelnosprawną, z porażeniem czterokończynowym, polineuropatią oraz zwapnieniami w stawach biodrowych i na chwilę obecną poruszam się o kulach łokciowych. 

W związku z ogromnym bólem jakiego doświadczałem na codzień, który uniemożliwiał mi aktywną rehabilitację, zostałem skierowany do Poradni Leczenia Bólu. Wobec nieskuteczności leków jak Tramal oraz skutków ubocznych nie do zniesienia po plastrach Transtec oraz tabletkach Bunondol (zaparcia, wymioty, brak apetytu) lekarz zmienił mi powyższe na MST Continus najpierw 30mg ,a następnie 60mg.

W chwili obecnej od kilku miesięcy jestem na stałej dawce,  MST Continus 100mg , 2x1 tab na dobe.

Do tej pory zawsze sam udawałem się do apteki i dokonywałem zakupu. Tym razem nie mam możliwości osobiście pojawić się w aptece ze względu na ból - trochę przecholowałem z intensywnością ćwiczeń na rehabilitacji. Mimo to muszę wykupić lek w dniu dzisiejszym, ostatecznie jutro ,ponieważ zwyczajnie pozostały mi ostatnie 4 tabletki. Mam recepte, oczywiście poprawnie wypisaną.

 

Szukałem informacji na ten temat w sieci i wg np. tego artykułu https://ktomalek.pl/blog/wszystko-co-powinniscie-wiedziec-o-realizacji-recept/w-10#czy-musisz-zrealizowac-ja-osobiscie okazuje się, że nie powinno być żadnych problemów w takiej sytuacji. Mam jednak trochę wątpliwości czy farmaceuta wyda lek ze względu na to, że jest on silny o czym wiele razy informowano(pouczano) mnie w aptece, jak i w PLB. Inne leki jakie przyjmuje np. Gabapentin Teva, doraźnie Baclofen nie są takim problemem gdyż wiele razy brat bądź mama wykupywali je w moim imieniu.

Poprosiłem o pomoc swoją siostrę(jest pełnoletnia, 22 lata, te samo nazwisko a nawet adres zameldowania) o realizacje recepty w moim imieniu. Na dodatek postanowiłem oprócz recepty dać jej mój dowód osobisty na wszelki wypadek - chociaż w jednej z 2 aptek gdzie od ponad 6 miesięcy zaopatruje sie w ww. lek Pani magister powiedziała, że nie ma prawa żądać ode mnie dowodu tożsamości co zresztą jest także potwierdzone w artykule do którego link podałem. Jedynie w przypadku nieczytelnych danych pacjenta lub nieprawidłowo wpisanego nr PESEL o wylegitymowanie się mogą poprosić.

Wyślę ją do jednej z tych aptek gdzie zaopatruje się w ten konkretny lek - na pewno skojarzą mnie po zobaczeniu danych pacjenta więc może nie będą robić problemów. Powiedziałem siostrze, by w razie pytań/wątpliwości wylegitymowała się moim a w razie potrzeby także swoim dowodem tożsamości.

_______________________________________

Jak Państwo to widzicie ? Jak Wy postępujecie w praktyce, w podobnych przypadkach(silne leki). I wreszcie jak stanowi prawo, co można zrobić w sytuacjj odmowy wydania leku? Jakieś upoważnienie - chyba nie. 

Liczę na jednoznaczne odpowiedzi, ale proszę o wypowiedzenie sie każdego z Państwa kto zna temat.

Z góry dziękuje i pozdrawiam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
1 1