EGZAMIN czerwiec 2018 PRZENIESIONY CZASOWO
7 7

15 posts in this topic

Witam wszystkich Farmaceutów. Kto zamierza przystąpić do najbliższego egzaminu specjalizacyjnego? Jakie u Was nastroje? Jak idzie nauka ? :)

Witam, w czerwcu również będę walczyć z egzaminem. Przygotowania ciężko... trochę czasu już minęło od studiów, więc duużo zagadnień do przypomnienia, a termin zbliża się nieubłaganie:) 

Czyli jednak nie będę sama ;) Poza wcześniejszymi pytaniami umieszczonymi przez Dobrych Ludzi, masz może jeszcze jakieś wieści,na co zwrócić szczególnie uwagę?

Na tą chwilę bazuje na tym co jest na forum, niestety nie mam bezpośredniego kontaktu z osobami, które zdawały w poprzednich sesjach ;/ rozumiem, że do Ciebie z uczelni w tej sesji do egzaminu podchodzisz tylko Ty? :) zastanawiam się czy nazbiera się 30 osób, żeby był egzamin pisemny :D

Ja również zdaje w czerwcu. Na stronie CEM jest podana data testu :) 

Cześć. Ode mnie kilka osób. Mam pytanie, ponieważ nie mogłam tego wyszukać. Na jaki czas jest przewidziany test i ile pytań, bo miało się to podobno zmienić. Proszę Was o odpowiedź.

Z tego co wiem 120 pytań i 120 minut. Informacja od koleżanki która zdawała w grudniu.

Cześć. Jak nastroje? Widzę, że ta sesja jest bardzo słabo komentowana. Wszyscy już tacy wyuczeni ?? ;)

Myślicie, że powtórzą się recepty i przypadki z opieki ??

To chyba standard, że się powtarzają:) jeśli chodzi o przygotowanie do opieki to bazuję tylko na tych przykładach. 

Czy osoby które podchodziły do egzaminu mogłyby się podzielić pytaniami?

Ponieważ nie należę do osób które mają pamięć do pytań, nie jestem w stanie przytoczyć dokładnie ani jednego. Mogę podzielić podzielić się swoimi subiektywnymi wrażeniami po zdaniu :) jest to też po części oparte na zdaniach koleżanek które podpytałam. Przede wszystkim gratuluję wszystkim, którzy tak jak ja zdali ten egzamin. :) :) Zdawalność można podejrzeć na stronie CEMu ale dla leniwych podpowiadam 17/54 nie zdało testu - w związku z tym i całego egzaminu. Szkoda...

To było moje drugie podejście także zaliczałam się do grona tych nieszczęśliwców w grudniu 2017 roku. Gdybym umiała tyle co teraz wtedy w grudniu bez problemu bym go wtedy zdała, tak się nie stało a szkoda bo wtedy bardzo dużo pytań się powtórzyło z tych krążących na forum takie było moje zdanie (kojarzyłam pytania,ale niestety coś dzwoniło ale nie wiadomo w którym kościele, więc się nie powiodło :( ) i zdanie tych moich koleżanek które wtedy bez problemu przebrnęły przez test. Reszta egzaminu była "bajecznie prosta" ;) 

Jeżeli chodzi o ten czerwcowy to wg mnie, i nie tylko wg mnie, był on zdecydowanie trudniejszy od tego w grudniu. O zgrozo! Pytania się powtarzały ale nie w tak dużym stopniu jak wtedy, dużo było nowych lub całkowicie inaczej brzmiących. Kojarzę tylko że pytania z prawa były inne i z tpl. Było masę pytań o leki cukrzycowe i ich mechanizmy działania, o antybiotyki. Kinetyki nie było, nie przypominam sobie. Zostawiam pole manewru dla tęgich głów, które zapamiętały pytania i zachęcam do podzielenia się nimi dla przyszłych specjalistów :D 

Jeżeli chodzi o część praktyczną to mimo ogromnego stresu, który towarzyszył, faktycznie była "bajecznie prosta". Tego nikt nikt nie oblał :) Na szczęście tu pamiętam swoje pytania:

receptura: ukochane czopki które sobie wymodliłam i wylosowałam ;) 

enco.rton w mg

anestez.yna (nie pamiętam ile)

vit.A liq 100000j.m.

oleu.m caca.o q.s

dtd No 10

Dużo przeliczeń, encorton,masa tabletek pod uwagę, wit A wodna j.m na krople a te na mg + żeby dodać ją na końcu. Współczynniki były podane, Panie techniczki podpowiadały wielkość pojemnika i ustawienia unguatora - można było oddać niezestalone bo oczywiście brakło czasu po napisaniu protokołu. Mimo iż zamiast 1h zeszło nam 1,5h - ale nie robili problemów. Przed zabraniem się do pracy zwracali uwagę co trzeba zawrzeć w protokole.

Na następny dzień opieka :

Kobieta 50lat prowadząca samochód, pracuje w biurze, w klimie, i przy komputerze. Od 5 lat leczy się na jaskrę : Beto.ptic S Lute.ina tbl. Oprócz tego wdrożone leczenie na osteoporozę (nie pamiętam nazwy, któryś z bisfosfonianów). Nieregularne wykupowanie leków i wizyty. Skarży się na suchość i podrażnienie oczu. Dodatkowa recepta na Tobrad.ex. Opisać problemu lekowe rzeczywiste i potencjalne, potem sposoby ich rozwiązania oraz ulotkę na temat tego bisfosfonianu. 

Panie w komisji bardzo miłe, chciały żeby omówić przypadek, co się napisało w protokole, same naprowadzały co chciały usłyszeć :)

A tak od strony organizacyjnej to muszę przyznać że uczelnia we Wrocławiu ma bardzo dobre zaplecze techniczne do przeprowadzenia tego egzaminu. Chociażby to że recepturę robiliśmy wszyscy na jednej sali! Co w Krakowie byłoby oczywiście nie możliwe... No i wg mnie milsi egzaminatorzy :) 

To chyba tyle z czym mogę się podzielić. Nie ma tego za wiele ale zawsze coś :) 

Życzę powodzenia kolejnym rocznikom.

p.s. żeby zapisać się na egzamin to nie jest kwestia 2h - jest strasznie dużo papierologii więc trzeba się za to zabrać wcześniej zwłaszcza podchodząc pierwszy raz - za drugim razem to kwestia chwili ;) 

Acha ucząc się do egzaminu skupiłam się tylko na teście. Po wyjściu z sali zaczęłam przeglądać recepturę w oczekiwaniu na wyniki a po wynikach też dalej ją studiowałam. Opiekę przerobiłam dopiero wieczorem po recepturze - dla mnie było to wystarczające. Najważniejszy jest test - potem ewentualnie żeby głupiego błędu nie zrobić lub na opiece się nie wygłupić. 

Jeszcze mi się przypomniało a zapomniałam napisać, 120 pytań na 120 min to jest zdecydowanie za mało czasu! Zwłaszcza że w porównaniu z grudniem tym razem było bardzo dużo rozbudowanych pytań zajmujących np. 2 linijki pytanie a każda z 4 odpowiedzi też była po 2 lub 3 linijki tekstu, w związku z tym przeczytanie takiego pytania ze zrozumieniem zajmowało zdecydowanie więcej czasu niż 1 min...

Witam. Mam ogromną prośbę do osób zdających w czerwcu 2018 póki Jesteście  na świeżo po egzaminie wrzucajcie na forum to co pamiętacie z testów, recept czy opieki  , cokolwiek . Wiem ze trudno jest czasami przytoczyć pytania , zwłaszcza jak były bardzo rozbudowane , ale wiecie w tym całym ogromie wiedzy jaka trzeba ogarnąć każda wskazówka jest pomocna.Bardzo  Dziękuję hapiest za informacje.