Jaki to etanol?
6 6

15 postów w tym temacie

Rp. 

Detreomycini  4,0

Ac.salicyl. 1,0

Spir.vini 70%  ad 100,0 

M.f.sol.

i pytanie : czy ten zapis na rp. dotyczy etanolu 70% v/v(objętościowego) czy m/m(wagowego)?

0

zastanów się zanim zapytasz

0

Lekarze ,bez urazy, ale w większości nie mają zielonego pojęcia że są procenty wagowe i objętościowe pisząc procent mają na myśli procent wagowy i tylko taki.

0

Lekarze w większości przypadków przepisują zerżnięte od kolegów składy które pochodzą ze młodszych lub starszych receptariuszy w których posługiwano się procentem objętościowym. To raz.

A dwa % to zawsze procent wagowy.

0

I biorąc poprawkę na to wszystko powyżej, odpowiedź na pytanie jest trudna do udzielenia o ile w ogóle możliwa.

Zapytany lekarz odpowie - "to co zwykle", "tyle lat tak piszę (i tylko wy macie problem)", "tak żeby było dobrze", "co to jest procent objętościowy/masowy - ja znam tylko jeden".

O powodach nie wspomnę, bo to nieistotne. Które stężenie? To też nieistotne, bo wypadkowe i tak będzie inne, a szkody przez rożnicę  to żadnej nie wyrządzi.

Ważne jest, że przyczepić się może do tego NHZ - to wtedy dwie odpowiedzi na pytanie: " A skąd wiadomo jakie to stężenie?"

1. MASOWE - bo symbol procentu %, umownie sugeruje masowy gdy on jest najpopularniejszy, inne oznacza się przez dodatek obj, v/v

2. OBJĘTOŚCIOWE - bo farmakopea polska zawiera monografię etanolu 96% OBJ a nie masowego.

Dlatego rzadko zdarza się aby NFZ tykał tego zagadnienia gdyż gubi się w teorii procentów. Należy odbijać piłeczkę ze wskazaniem na zerowe znaczenie kliniczne oraz droższe w kosztach postępowanie aniżeli faktyczne straty wynikające z wzięcia błędnych stężeń.

Jedynym wyjątkiem kiedy to dla zewnętrznych roztworów w polskiej recepturze może mieć znaczenie to trójskłady detreo, salicyl i rezor na 40% etanolu. No to wtedy warto wziąć procent masowy gdyż wtenczas będzie więcej etanolu i roztwór będzie stabilniejszy.

2

No  i ja zawsze traktowałam taki zapis jako procent wagowy. Od niedawna jednak słyszę od kolegów po fachu, że oni mając taką receptę  dodają 95g et. 70% (z firmy na literę A, na butelce której wielkimi literami widnieje napis 70% ale z dołączonej  karteczki wynika ze jest to procent objętościowy ). Nie wiem czy wynika to z niedopatrzenia czy z wygody czy stosują zasadę jak nie wiadomo jaki procent to zrobimy ten o słabszym stężeniu. Inna sprawa ze wszystkie dostępne w internecie "kalkulatory etanolu" biorą  pod uwagę tylko sytuacje, kiedy lekarz przepisuje procent objętościowy.  Stąd moje wątpliwości.

0

Jak lekarz pisze w % należy przygotować rozcieńczenie etanolu m/m. 

Problem pojawia się przy zapisie 96% na recepcie, bo dostępne opakowania różnych producentów mają zawartość etanolu w granicach 94-95% m/m.

W tym wypadku na recepcie musi być zapis 96 °v/v.

0

Niekoniecznie - FP opisuje etanol etanol 96% obj a nie m/m i tego głównie czepia się nadzór.

Monografie są dwie - 96% obj i 70%obj dlatego właśnie pojawiają się takie pytania.

Nadzór w większości przypadków uważa, że przez zapis % należy rozumieć procent objętościowy gdyż taki opisuje w monografii FP.

"Gorzki" producent na etykiecie stawia Ethanolum 96% i dodaje karteczkę do przyczepienia na butelce z gęstością i podanym procentem masowym stosownie niższej wartości.

0

Jeżeli posługuje się gotowym 70% spirytusem to traktuję go jako procent wagowy.Jeśli kupię go 100ml to oczywiście przeliczam ml na g i w dalszym ciągu uważam,że mam spirytus 70% a nie 70 stopniowy bo to przeliczenie nie wpływa na stężenie,tylko na zawartość,która może zaskoczyć przy wycenie.Nie widziałam tego opakowania i tej karteczki,ale mnie od zawsze uczono,że procent jest wagowy i też dodaję 95,0.Może to głupia rada ,ale kupuję spirytus z firmy zaczynającej się na F i tam opis na butelce jest dość jednoznaczny.Myślę,że trudności w interpretacji wynikają z niejasnego opisu na butelce.Mnie starą zawsze dziwi określenie -czopek dopochwowy-,które pojawia się na niektórych lekach.Dla mnie czopek jest zawsze doodbytniczy a dopochwowa jest globulka albo gałka.Mam nadzieję,że niejednoznaczny opis nie wpływa na sposób użycia chociaż zdarzają się dziwne pytania od pacjentów.Widocznie nie tylko my mamy wątpliwości jeśli opis jest niejasny.:P

0

Problem zaczyna się przy kupnie 70% wódki od gorzkich. Co wtedy? XD

0

Rozbijanie na atomy. Obie wersje można merytorycznie obronić. Ważne by wiedzie jak to zrobić, bo klinicznie znaczenie żadne. 

1

Nie kupować wódki od gorzkich albo domagać się jasnego opisu.Przyznam się że nie lubię rozwiązań,w których obie wersje są dobre.To nie poezja,którą można różnie interpretować.Prowadzi to do tego,że jedna euceryna jest biała a inna żólta.Tą samą maść można zrobić na wazelinie białej lub żółtej-to jest opinia Nadzoru Farm.Spróbujcie to wytłumaczyć przeciętnemu pacjentowi.Górą jest ta apteka,która wykonuje lek pierwsza.Ta następna,która robi inaczej i podobno też dobrze dostanie od pacjenta mocno po du..e.To niszczy nasz autorytet.A gdzie jest ten autorytet?Kto z wielkich okaże się wielkim i odważnie powie która wersja jest właściwa?Na każdym forum myślą inaczej.Dlatego zdarzają się sytuacje,że jedna apteka wydaje lek z farfoclami a druga chce poprawić niezgodność i obrywa bo zawsze było z farfoclami.Zadałam parę pytań na spotkaniu z konsultantem wojew.od receptury i na żadne nie uzyskałam jednoznacznej odpowiedzi.To nie brak wiedzy tylko po prostu brak odwagi.Potem przyjedzie panienka z NFZ i tak postawi na swoim.A pacjent i tak wie swoje..... 

2

Cóż poradzić. Farmaceuta w PL jest od wydawania a nie od myślenia.

0

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
6 6

• Podobna zawartość

• Przez arka123
      Hej.
      Mam receptę, cytuję:

Ureae 10,0
      Encorton 1,0
      Aq.dest. qs
      Hascobasae ad 100.0
      Mix ung 2 opakow.

Po 1- Encorton do receptury? Nie mogę się dodzwonić do lekarki, ale wg mnie to pomyłka. Encorton wymagałby policzenia leku na 100% po skorzystaniu z produktu gotowego, nie?

Po 2- 2 opakowania? Mogę zrobić 2 tuby po 100g i policzyć dwa ryczałty?
    • Przez FARMAKOPOLAKO
      Witam
      Chciałbym przedstawić Wam nowy portal dla farmaceutów sporządzających leki recepturowe - receptura.edu.pl.
      Rzadko bywam na tym forum- mało go znam, dlatego nie jestem pewien czy wpis znajduje się w odpowiednim miejscu- w razie czego prosze o przeniesienie.

Mile widziane są Wasze opinie, to dopiero początki istnienia strony ale mam nadzieję, że wkrótce uda się stworzyć bardzo przyjemną pomoc w naszej codziennej pracy. Zachęcam do testowania kalkulatorów;)
    • Przez lunaak
      Uwaga Studenci farmacji w szczególności Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku oraz inni Zainteresowani.
      Swego czasu zamieściłem ogłoszenie o praktykach w dość unikalnych warunkach w aptece w podwarszawskim Ursusie.

Szczątki tego ogłoszenia oraz słowo mówione nadal istnieją w obiegu jak ostatnio spostrzegłem. Jest ono nieaktualne od Listopada 2013.
      Obecnie apteka jest w rękach kogoś innego, a ja w niej nie pracuję.
      Wszystkie instrumenty oraz wyposażenie, jako moja własność zostało z niej ewakuowane.
      Apteka aktualnie nie wytwarza żadnych leków jałowych, nie prowadzi także żadnej działalności związanej z dynamicznym dostosowywaniem leku robionego do indywidualnego Pacjenta.

Słowem - jest to obecnie typowa apteka ogólnodostępna jakich zapewne wiele w Waszej okolicy, nie warto w związku z tym załatwiać z Uczelniami żadnych delegacji związanej z przeniesieniem praktyk z miasta rodzimego do Warszawy - jest to nieopłacalne, a nawet pozbawione sensu gdyż rzeczona placówka jak wynika z doniesień, nie chce nawet wykonywać prostych składów niejałowych.

W tym miejscu proszę o przekazanie tej informacji wszystkim kierującym praktykami.
      Dziękuję także za wszystkich przysłanych praktykantów, mieliśmy naprawdę niezły wspólny czas, mam nadzieję, że nauczyliśmy się fajnych rzeczy oraz, że udało mi się Was zainteresować nieograniczną tematyką receptury, skuwając z niej trochę uczelnianego betonu ;-) (nie ujmując w niczym nikomu)
    • Przez HubertM
      Witam,

Mozecie mi podpowiedziec optymalne pH dla zawiesiny omeprazole??

Pozdrawiam