Konserwanty w syropach dla dzieci
3 3

3 posts in this topic

Dzień dobry.

Zastanawiam się dlaczego większość syropów dla dzieci zawiera szkodliwe dla ich zdrowia konserwanty, typu benzoesan sodu? Nie rozumiem producentow, którzy mimo dodawania do ich produktów konserwantów zalecają wyrzucić butelkę po miesiącu stosowania. Dorośli mają wybór. Mogą połknąć tabletkę bez konserwantów. A dzieci "faszeruje się" konserwantami w syropie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Konserwany są po to aby przedłużyć trwałość preparatu na półce. Nikt nie kupi w Polsce syropu z ważnością trzy miesięczną, chyba że za złotówkie.

Hamują rozwój flory bakteryjnej co pozwala ograniczyć odrzutowe wymioty w razie skażenia i za tym idące powikłania.

Dodaje się także p/utleniaczy, związków kompleksujących itp.

To wszystko ma za zadanie chronić zdrowie człowieka - paradoksalnie. No i kieszeń producenta. Twoją zresztą też, bo na syrop faktycznej wartości 30zł bez konserwantów mało kto spojrzy. Na 9.99zł będą przychodziły wycieczki całe. Wówczas nawet obecność fenolu nie będzie problemem.

Należy rozważyć ryzyko płynące z zatrucia florą lub ewentualnym, kiedyś tam w przyszłości zapadnięciem na coś, co być może wywołało narażenie na konserwanty.

 

Benzoesan sodu można załadować sobie przez jedzenie niektórych owoców, które go zawierają.

 

Teorii spiskowych szkodliwości dodatków konserwujących żywność i leki powstało milion dwieście.

Są mniej i bardziej wartościowe. Te mniej to są często ekranizacje stron internetowych typu strefa 51 itp.

Przyjmować z rozwagą, tak jak stosowanie leków.

I stosować zgodnie z zaleceniem na etykiecie, np. nie opalać się w towarzystwie napoju konserwowanego benzoesanem sodu, bo przegra on w walce z UV i rozłoży się do faktycznie trujących związków.

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Konserwanty w syropach to tylko ułamek tego, co dzieci spożywają. Zjadają ich wielokrotnie więcej w jedzeniu- słodyczach, chrupkach, wędlinach, serkach, napojach też. Skierowałabym więc większą uwagę na to. Syropy z konserwantami to jednak zło uzasadnione;)

 • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
3 3

 • Similar Content

  • By rz9ania
   Witam.
   Czy ktoś wie dlaczego Sinupret, chyba jedyny produkt leczniczy można stosować od 6 r.ż.? Czy chodzi o zawartość kwiatu pierwiosnka? Pozostałe składniki są w dawkach mniejszych niż te zawarte w syropach od 3r.ż.
   Dziękuję za odpowiedź.
  • By mgrElzbieta
   Lekarz przepisał Cardura XL 4 mg na S dla kobiety. Zaznaczył też odpłatność 30%. Komputer liczy bezpłatnie. Czy należy zlikwidować S i wydać za odpłatnością 30%, czy wydać bezpłatnie na S?