roztwory konserwujące krople oczne
7 7

11 posts in this topic

Witam, proszę o informację jak radzą sobie Państwo z produkcją lub zaopatrzeniem apteki w roztwory konserwujące i izotonizujące do kropli ocznych. W hurtowniach nikt nie potrafił mi udzielić informacji na zadany temat. Nikt nie słyszał o np. chlorku benzalkoniowym albo o alkoholu B-fenyloetylowym. Jeśli nawet uda mi się je zdobyć, to jakie warunki zastosować w celu ich wyjałowienia jeśli apteka nie posiada autoklawu (jak każe Krówczyński), a jedynie sterylizator suchym gorącym powietrzem.

Pakowac w minimsy bez konserwantów :)

10 g= 10 jałowych buteleczek po 1 g roztworu, każda z adnotacją żeby wyrzucić po 24h. Nie da się inaczej. Środków konserwujących w aptekach nikt nie widział od przynajmniej 7 lat, może dłużej.

Jest to problem, z którym zmagam się od dawna. Chlorek benzalkoniowy jest dostępny, ale nie ma alkoholu b-fenyloetylowego. Pytanie czy konserwowanie samym chlorkiem benzalkoniowym, a nie mieszaniną II jest prawidłowe. Najlepiej tak jak wspomniano wykonywać jako niekonserwowane w minimsach - tu z kolei problem, bo trzeba mieć maszynkę redipack i zgrzewarkę. Miał je swego czasu Fagron, ale aktualnie brak (z informacji, które otrzymałem dziś w Fagronie ostatnie wypusty tych maszynek miały wadę fabryczną). Dobra wiadomość jest taka, że do końca roku Eprus ma mieć w ofercie minimsy, które będzie się zamykało bez użycia jakiś dodatkowych sprzętów. A jakie krople chcesz robić?

Zastanawiam się czy koniecznie 10g=10 minimsów? Jeśli są to krople do codziennego, stałego stosowania, a dawkowanie określa czas, to można w większej ilości minimsów wydać (np 30). A jeśli np. atropina stosowana 3-5 dni to w mniejszej, odpowiedniej dla danego dawkowania.

Zamawiałem ongiś sterylne buteleczki z farmapaku. 10g roztworu rozlewałem do dziesięciu sztuk.

Wszystko NFZ refundował bez zająknięcia.

Konserwanty lub ich zestawy powinny być brane z farmakopei.

Użycie niepełnego zestawu może umożliwić teoretycznie wzrost flory.

Również teoretycznie może to spowodować cofnięcie refundacji jeśli zorientuje się ktoś w NFZ, ale to już czysta fikcja gdy weźmie się pod uwagę stopień zorientowania w temacie tamtejszego personelu.

Nie chce mi się sprawdzać, co zostało dodane przez ostatnie trzy lata jako składniki do receptury refundowane przez NHZ, może warto przejrzeć.

Przed moim wyjazdem amara zarejestrowała parahydroxybenzoesan metylu i propylu.

Te dwa stanowią zestaw zdefiniowany przez farmakopeę i taki był mój plan aby kupić jeden i drugi i robić krople w pojedynczych butelkach.

Niestety parahydroksybenzoesan propylu chociaż zgłoszony, nie był w 2013 ani 2014 wyprodukowany i zostałem normalnie oszukany i naciągnięty przez przedstawiciela amary, który zresztą został potem wykopsany z firmy.

Metylowy paraben musiałem zagospodarować - produkowałem żel glicerynowy wg FPX.

Dawne czasy...

• Upvote 2

http://www.techmix.eu/produkt/sterylne-minimsy-1ml-10-szt

http://www.pharmapack.pl/informacje-handlowe - opakowania z Pharmapacku sprzedaje np. Farmacol

W Eprusie póki co nie ma.

Jestem za opcją bez konserwantów - korzyść dla pacjenta, zwłaszcza z alergiami.

Cześć podbijam temat. Mamy kilku małych pacjentów, którzy stosują krople z atropiną non stop. Rozliczać i robić w 30mimimsach? Ktoś tak to może wykonuje?

Jeśli nie to czym  konserwujecie takie krople?

pozdrawiam serdecznie

Marcin

Niestety o ile 4-hydroksybenzoesan metylu i propylu są niedostępne, to nie ma innej możliwości jak robić w minimsach.

Swego czasu Am-ara obiecała zarejestrować parahydroksybenzoesan metylu i propylu w 2011. Skończyło się na rejestracji tylko estru metylowego, co mnie mocno wkurzyło i napisałem skargę do amary, na repa, który mnie wkopał w zakup metylu, a propylu człowiek nie uświadczył przez następny rok.  Metyl zużyłem do produkcji maści glicerynowej, bo szczęśliwie jest tam dodawany, rep się za to zwolnił.

Jeśli coś się zmieniło w tym rejonie i jeśli oba estry są dostępne to należy brać pięć części metylu do jednej części propylu - szczegóły są podane w farmakopeach. Nic się przez lata nie zmieniło i stosunki oraz ilości są te same, również w Ph. Eur.

Aczkolwiek jeśli nadal nie ma konserwantów to należy lać po 1ml do buteleczek. O ile dobrze pamiętam to ryczałt stanowi 10ml czyli 10 buteleczek.

Wszystko powinno zostać bez słowa zrefundowane przez NFZ. Oczywiście bez sączków i torebki, które to przedmioty w oczach refundatora rosną w lesie na drzewach a zbioru dokonywać należy po zażyciu minimum 500ml Aethanolum dilutum ad preferentiam personam.

większość pacjentów szczególnie starszych preferuje butelki, lekarze okuliści co mnie dziwi również - najnowsza FPXI nie pozostawia nam zbyt dużego wyboru - polecam wykonywanie kropli w minimsach do zgrzewania- większy komfort .

Poszukuję podstawy prawnej do rozdzielania kropli do 30 minimsów. Minimsy są standaryzowane na 1 ml - myślę ,że może być problem z refundacją 30  sztuk zamiast 10 szt.

Chcę uruchomić recepturę oczną w aptece i zastanawiam się czy do produkcji kropli do oczu muszę mieć oddzielne pomieszczenie czy wystarczy loża laminarna i autoklaw w pomieszczeniu do receptury?

Czy 10% glicerol do oczu też mam robić w minimsach, czy mogę zrobić w butelce 10 ml i wyjałowić?

Bardzo proszę o założenie nowego tematu w dziale receptura-> leki jałowe

Guest
This topic is now closed to further replies.
7 7

• Similar Content

• By Ingrit
      Witam.
      Czy sa jakies krople podobne do Xylometazolinu (chodzi o tamowanie krowotkow, wiec dobrze, zeby obkurczały naczynia skutecznie) na recepte? Mam tak czesto krwotoki, ze te 10 ml starcza mi na 2-3 dni, a kosztuja 5 zl.... troche duzo wychodzi jakby podliczyc wydatek na mieisac
      Pozdrawiam
    • By Kilg
      witam,
      Poszukuje recepty na krople do nosa na katar, stosowała je u mojego synka koleżanka pediatra. Działały niezle, ale było to kilka lat temu i nie pamietam już proporcji. Znalazłem w necie taka receptę:

efedryni 0,05
      hydrokortizoni 0,1
      Neomycini 0,3
      Aq. destilata ad 10,0

Te "moje" miały zamiast Aqua - 3% Ac. borici
      I pytania, poza oczywiście tym o proporcje:
      Czy jest sens zamieniać wodę na ten kwas borny?
      Czy można by zamienić efedrynę na np. Xylometazoline 0,01% ?
      Nie chciałbym zaszkodzić, a z drugiej strony mam z tym lekiem dobre doświadczenia.
      Lek dla 20 mies dziecka.

Pozdrawiam i dzięki z góry za radę.