Łączenie leków o tożsamych dawkach a różnych EAN-ach
6 6

20 postów w tym temacie

Czy można łączyć leki o tej samej dawce ale o różnej wielkości opakowań (różne eany), żeby uniknąć na recepcie więcej niż 5 pozycji.

Np. wydajemy Metformax 500 po 30, 60 tabl. i łączymy, żeby traktować to jako jedną pozycję.

tak

robisz to w poprawie po przez ctrl+p i łączysz preparaty z tą samą substancją leczniczą.

A odpowiedniki różnych firm też łączycie?

A odpowiedniki różnych firm też łączycie?

też

wypowiem się za pomocą przykładu

Nigdy nie łączyłem sioforu 850 30tbl z Metformaxen 850 60 tbl , przy zapisie na Rp siofor 850mg 90tbl według mnie nie bardzo można, bo metformax musisz wydać jako odpowiednik a siofor jako lek zapisany na recepcie, jak wydajemy odpowiednik to chyba musi być całość odpowiednikiem , chociaż nie jestem do końca tego pewny może się ktoś wypowie kto tak wydał i jak było z refundacją tej recepty.

Realizowalam recepte w taki sposob - jeden lek oryginalny, drugi odpowiednik i refundacji nie odrzucilo.

Jak przy refundacji nie odrzuca to myślę że jest okey, nigdzie w w rozporządzeniach nie jest coś takiego zakazane więc chyba jest dozwolone, dobrze wiedzieć , że tak można, dzięk za informacje .

Łączenie różnej wielkości opakowań jak najbardziej, ale może być problem jeśli połączysz odpowiednik i oryginalny i zaznaczysz, że wydajesz odpowiednik. Raz odrzuciło mi refundację z komunikatem błędu - ean wydanego leku i leku zaordynowanego są jednakowe. Choć to była pierwsza refundacja po wejściu programu 75+, wtedy różne dziwne rzeczy się działy.

Własnie nigdy tak nie robiłem bo bałem się o odrzucenie pliku w związku z tym, że lek zaordynowany musi mieć inny ean niż zamiennik,a w tej sytuacji to nie wiem jak w pliku to się utworzy .

a co w przypadku gdy na recepcie jest siofor po 90 tabletek a my wydajemy 3 op a 30? Też łączycie przez ctrl + p (zakłaam oczywiście ze 5 pozycji nie jest przkroczone)

Nie ma takiej potrzeby - wydajemy przecież 1 EAN czyli ten z 30 - tyle że 3 opakowania. Połączyć trzeba by było gdyby najpierw przebić 2 op, potem inne leki a potem dodać kolejne 1op a 30 (dla tego opakowania kamsoft nadałby kolejny numer pozycji ) - jeżeli byłaby to pozycja powyżej 5 byłby kłopot z wysłaniem refundacji.

• Upvote 1

a co w przypadku gdy na recepcie jest siofor po 90 tabletek a my wydajemy 3 op a 30? Też łączycie przez ctrl + p (zakłaam oczywiście ze 5 pozycji nie jest przkroczone)

Ale przecież te 3 opakowania nie wbijasz pojedyńczo z kodów, tylko podczytujesz jeden i klikasz "3" i ściągasz przez CTRL+ENTER, a wtedy to jest info dla NFZ jako jedna pozycja (mimo że masz rozbite na 3). W takim przypadku nie ma potrzeby dodatkowego klikania na poprawę i robienia CTRL+P.

U mnie jest bardzo dużo różnych kombinacji wydawania zarówno wielkości opakowań jak i odpowiedników, i jeszcze mi żadnej refundacji nie wyrzuciło.

5 pozycji nie jest przekroczone? Czyli co masz na myśli? Wg NFZ na recepcie nie może być zaordynowanych więcej jak 5 leków, a Ty możesz mieć dany lek wydany w kilku różnych opakowaniach i jeszcze z kombinacją odpowiedników - przy ciekawej ordynacji można by każdy z 5 leków wydać w ciekawej wersji i NFZ nie powinien się tego czepiać, bo chemicznie pacjent dostał 5 leków, a że od Ciebie wychodzi z siatą 15 leków to nikogo tonie powinno obchodzić. Tylko " Brawo TY" za kreatywność :)

• Upvote 1

Można :)

Łączenie pozycji na recepcje (za pomocą funkcji: poprawa -> ctrl+p) jest poprawne i zasadne jeżeli dotyczy leków zawierających tą samą substancję aktywną w tej samej dawce i postaci ( a)różne wielkości opakowań tego samego leku; B) lek wypisany na recepcje + zamiennik (spełniający wymagania zamiennika)

@hapiest: mówię o konkretnym przypadku kiedy w ramach 1 rp wydajesz lek oryginalny i zamiennik dla niego i łączysz te 2 pozycję żeby nie przekroczyć limitu 5 leków.

No tak, łączę oryginał i zamiennik do niego, i nie mam z tym problemu i zaznaczam. W Twoim przypadku musiałeś mieć ten sam lek pod dwoma nazwami handlowymi z tej samej firmy lecz tymi samymi eanami - wiem że takie kiedyś były, przykłady uciekły z głowy, ale kiedyś już ten temat gdzieś w którymś wątku poruszałam.

Czy skrót ctr+P nie jest do łączenia leków o tym samym kodzie ean? Być może tak mam ustawiony kamsoft ale nie połączy mi leków z róznym kodem

Nie tylko, warunkami łączenia pozycji jest ta sama substancja czynna, dawka i chyba odpłatność

• Upvote 1

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
6 6

• Podobna zawartość

• Przez luqieboy
      Witam czy lekarz ma może wystawić recepte nierefundowaną bez kodu kreskowego jeżeli nie ma podpisanej umowy z nfz lecz nadrukować na niej kod kreskowy PWZ,REGON oraz PESEL pacjenta do zeskanowania czy musi na czystym blankiecie sam wszystko wypisywac?. dodam przykład takiej recepty

• Przez najes
      Kupiłem Ubichinol firmy KenayAG. Na etykiecie pod nazwą napisane jest 60 kapsułek 500mg. Natomiast w tabelce obok podano 100mg - cały czas ten sam słoik w cenie około 100 zł i z informacją 2 kapsułki dziennie. Szukając sklepie internetowym producenta natrafiłem na inny słoik z opisem Ubichinol V100 za niecałe 200 złotych, z informacją o jednej kapsułce na dobę, ale również 100mg w tabelce i 500mg pod nazwą. Całość sprawia wrażenie braku rzetelności w opisach produktów. Bo niby ten sam skład, i tu i tu cały czas to samo niepewne 100, czy może 500 miligram, ale ta sama ilość kapsułek w rożnych cenach i z różnym dawkowaniem dobowym. Już w październiku 2016 na stronie producenta wysłałem zapytanie, następnie pytanie o brak odpowiedzi na zapytanie i dalej cisza. Czyżby kolejny śmieć dietetyczny?

• Przez legeartis1306
      Witam. Mam takie oto pytanie. Czy leki 100% są w jakiś sposób kontrolowane przez organy? Mam na myśli, czy gdyby jakiś pacjent przykładowo dopisał jakiś lek na 100% na recepcie, który nie jest lekiem OTC i wszystko byłoby poprawne merytorycznie i estetycznie, to czy po zrealizowaniu takiej recepty ktoś może dojść do tego, że ów recepta została podrobiona? Czy ktoś np. porównuje wystawione recepty między lekarzem, a tym co zostało zrealizowane w aptece? Wiem, że z refundowanymi sprawa jest o wiele bardziej jasna, ale jak to jest z pełnopłatnymi?
    • Przez lizak
      Witam .
      Co w sytuacji gdy recepta wypisana została na blankiecie innego lekarza?
      Miałam taką sytuację.
      W aptece nie chcieli wydac ze zniżką, a lekarz nie chciał poprawic recepty.
      Czy lekarzowi grożą za to jakieś konsekwencje ?