115 postów w tym temacie

A nawet jak jest towar wadliwy, to wcale nie oznacza, że sprzedawca ma obowiązek oddać pieniądze - może to zrobić, ale nie musi. Do sprzedawcy należy decyzja czy będzie towar naprawiał czy wymieniał (tutaj ma obowiązek wymienić dokładnie na ten sam model, rodzaj, itp). Klient kasę może dostać dopiero w momencie, kiedy nie da się wady usunąć bądź też nie ma na co zamienić (np. klient kupił ostatnią parę butów konkretnego modelu).

Agacia84 i jak ta sprawa się zakończyła Pacjent przyszedł już?

Przydaloby sie przykleic temat.

Leki i wyroby medyczne nie podlegaja zwrotowi (paragraf taki)

Pozostale towary moga, ale nie musza podlegac zwrotowi (paragraf siaki)

temat przypięty

Jeszcze nie przyszedl, może posiedział w internecie wczoraj i zrozumiał że nic nie wskóra? (Pozdrawiam Pana, jeśli Pan to czyta :) ).

Doczytałam do pewnego momentu, bo już później nie mogłam patrzeć na niektóre wywody. Co do tłumaczenia "dlaczego" - kwestionujecie tu chyba przypadek kiedy pacjent jest nad wyraz spokojną, ułożoną istotą... Naszą winą jest wszystko : każdy błąd lekarza (od braku pieczątki przy poprawce po zapisanie nieprawidłowego leku), każdy nie pasujący pacjentowi przepis i wymieniać tu można sporo. I co najlepsze - pacjenci najczęściej kłamią. Potrafią korzystać z inhalatora tydzień, po czym wrócić do apteki, gdy dziecko wyzdrowieje, bo w sumie to sprzęt "nie chodzi tak jakby chcieli" albo wsadzić do niego czopki glicerynowe (!) uważając, że przecież użytkowali inhalator prawidłowo. Nie wiem z jakimi wy macie ludźmi do czynienia, ale szczerze Wam zazdroszczę. Nie raz sama zostałam postawiona przed zbulwersowanym pacjentem bez racji. Oni nie chcą słuchać tłumaczeń, wchodzą w słowo, przekrzykują. Zdarzało się także przyjąć receptę, kiedy było mi pacjenta po prostu szkoda, potem samej lecieć i szukać lekarza w celu poprawki i co? Usłyszałam dziękuję? Nie. "Do widzenia. A właściwie więcej tu nie wrócę, nikt nigdy nie czepiał się o takie rzeczy". Znajomość przepisów jak najbardziej, ale tylko i wyłącznie dla siebie.

P.S. Pracuję na Kaszubach :-)

navika2 a słyszałaś o przeniesieniu odpowiedzialności. To PACJENT MUSI PILNOWAĆ LEKARZA I KONTROLOWAĆ TO CO ZOSTAŁO ZAPISANE. OBOWIĄZKIEM PACJENTA JEST SPRAWDZENIE POPRAWNOŚCI RECEPTY I NIE MA ZMIŁUJ SIĘ . Nieznajomość przepisów nie zwalnia z odpowiedzialności.

Jest też zasada ograniczonego zaufania. W aptece to Ty jesteś górą. I gdy pacjent krzyczy, powiedz mu, Proszę na mnie nie krzyczeć . Ja rozumiem,że że jest pan / pani zdenerwowany, ale prawo mówi tak, a nie inaczej, a ja nie chcę łamać prawa, bo to przestępstwo.

Wiem,że to trochę infantylne ale działa

(...) gdy pacjent krzyczy, powiedz mu, Proszę na mnie nie krzyczeć . Ja rozumiem,że że jest pan / pani zdenerwowany, ale prawo mówi tak, a nie inaczej, a ja nie chcę łamać prawa, bo to przestępstwo. (...)

Wiechu cóż za prawdy objawione głosisz ;) Powinieneś prowadzić jakiś kurs asertywności dla farmaceutów :D

I potwierdzam za Wiechem, że takie teksty w stylu proszę na mnie nie krzyczeć na prawdę działają.

Dzień dobry

W świetle niedawnego wycofania Cilestu i litery prawa głoszacej, iż:

"5. Produkty lecznicze i wyroby medyczne wydane z apteki nie podlegają zwrotowi, z zastrzeżeniem ust. 6.

6. Przepis ust. 5 nie dotyczy produktu leczniczego lub wyrobu medycznego zwracanego aptece z powodu wady jakościowej lub niewłaściwego ich wydania."

chciałbym zapytać, czy pacjent może zwrócić zakupiony (kilka miesięcy przed decyzją GIF) lek z wycofanej serii jako wadliwy?

Mam nadzieję,że nie błysnę ignorancją, ale nie znalazłem doprecyzowanie wady jakościowej.

dziekuję

Edytowano przez Narpason

Zostawilbym wolna reke aptece. I latwiej przy tym sie powolac na zniezgodnosc towaru z umowa, zamiast na prawo farmaceutyczne, ale wymog tak jak dla kazdego innego towaru w handlu - dowod zakupu, zeby dokonac zwrotu. A ze wiekszosc ludzi paragonow nie bierze lub wyrzuca....

Edit:

Mozna tez roztrzasac, czym jest wada jakosciowa; w przypadku cilestu i fervexu mamy podejrzenie wady jakosciowej na podstawie analizy 1 serii. Producent robi wycofanie z aptek, aby uniknac potencjalnego koszmaru PR. Produkty juz zakupione przez pacjentow niekoniecznie musza byc wadliwe. Teoretycznie producent moglby oglosic zwrot calego towaru z rynku, ale przy modelu dystrubucji jakim sa apteki jest to niewykonalne. Pokaz tego mielismy z corhydronem, gdzie prawo mowilo jedno, a minister drugie; jak sie skonczylo chyba wszyscy wiedza. Co innego wada jakosciowa np. samochodu, gdzie producent poprzez siec SWOICH salonow, moze takie wycofanie/naprawy przeprowadzic.

W przypadku wycofan takich jak tetrazepam, czy wczesniej sibutraminy, sytuacja jest jasna, nie jest to wada jakosciowa.

Edytowano przez fuczek

Witam,

Mam takie pytanie. W dniu dzisiejszym kupilam antybiotyk Zinnat (dawkoawnie na 10 dni x 2 kapułki dziennie razem 20 tabletek). Do tego zapisany na recepcie miałam Lacidofil (dawkowanie również 10 dni x 2 kapsułki dziennie), którego zakup również został zrealizowany. Kiedy przyszłam do domu okazało się, że Pani w aptece wydała mi dwa opakowania Lacidofillu czyli łącznie 40 kapsułek. Zadzwoniłam do apteki i okazało się, że na recepcie napisane są faktycznie 2 opakowania (nie było napisanej łącznej ilości sztuk). Zapytałam się czy może chodziło o opakowania po 10 sztuk, bo po co mi 20 sztuk ekstra. Okazało się, że opakowań po 10 kapsułek nie ma. Chciałabym zwrócić jedno opakowanie (bo jakby nie było jest to 17 zł wyrzucone do kosza) ale dowiedziałam się, że nie mogę tego zwrócić a pani farmaceutka nie przeliczała w aptece tych sztuk. Swoją drogą nie poinformowała (ani też nie zapytała) ile sztuk jest w opakowaniu i ile ja potrzebuje (doczytałam w internecie, że są też opakowania po 60 sztuk). Uważam, że ten lek został wydany mi niewłaściwie. Czy w związku z tym są jakiekolwiek podstawy abym domagała się przyjęcia zwrotu jednego z opakowań?

Z góry dziękuję.

Pozdrawiam

Gość kfiaciarka

Witam,

Mam takie pytanie. W dniu dzisiejszym kupilam antybiotyk Zinnat (dawkoawnie na 10 dni x 2 kapułki dziennie razem 20 tabletek). Do tego zapisany na recepcie miałam Lacidofil (dawkowanie również 10 dni x 2 kapsułki dziennie), którego zakup również został zrealizowany. Kiedy przyszłam do domu okazało się, że Pani w aptece wydała mi dwa opakowania Lacidofillu czyli łącznie 40 kapsułek. Zadzwoniłam do apteki i okazało się, że na recepcie napisane są faktycznie 2 opakowania (nie było napisanej łącznej ilości sztuk). Zapytałam się czy może chodziło o opakowania po 10 sztuk, bo po co mi 20 sztuk ekstra. Okazało się, że opakowań po 10 kapsułek nie ma. Chciałabym zwrócić jedno opakowanie (bo jakby nie było jest to 17 zł wyrzucone do kosza) ale dowiedziałam się, że nie mogę tego zwrócić a pani farmaceutka nie przeliczała w aptece tych sztuk. Swoją drogą nie poinformowała (ani też nie zapytała) ile sztuk jest w opakowaniu i ile ja potrzebuje (doczytałam w internecie, że są też opakowania po 60 sztuk). Uważam, że ten lek został wydany mi niewłaściwie. Czy w związku z tym są jakiekolwiek podstawy abym domagała się przyjęcia zwrotu jednego z opakowań?

Z góry dziękuję.

Pozdrawiam

Nie ma czegoś takiego jak zwrot do apteki na podstawie - "po co mi te 1op dodatkowe". Lek wydany właściwie, bo najmniejsze opakowanie to 20 szt.

Lacidofil jest lekiem i w przypadku braku podanej przez lekarza wielkosci opakowania, wydaje sie najmniejsze zarejestrowane. Najmniejsze zarejestrowane opakowanie lacidofilu to 20 kaps, a wiec recepta zostala zrealizowana prawidlowo - 2x20. W razie

watpliwosci co do zasadnosci zapisanej ilosci lub sposobu przyjmowania, proponuje kontakt z lekarzem.

Chciałabym zwrócić jedno opakowanie (bo jakby nie było jest to 17 zł wyrzucone do kosza)

Pozdrawiam

nie jest wyrzucone do kosza , po zakonczonej kuracji antybiotykowej po prostu wybierz ten caly lacidofil do konca a bedzie to dobrze zainwestowane 17 zl w zdrowie - odbudujesz prawidlowa flore bakteryjna przewodu pokarmowego , dziwie sie ze ci tego nie powiedziano w aptece , 10 dni na antybiotyku wytrzebi ci wszystko co zywe ...

• Upvote 3

W pełni potwierdzam słowa innych farmaceutów. leki wydano jak należy.

Wydano jak nalezży ale też odrobinę elastyczności, ja bym wrócił, ale zdecydowanie poinformował pacjenta, że jest to dobra wola apteki.

A jesli na recepcie było dawkowanie 2x1 przez 10 dni dla lacidofilu to nie wydano prawidłowo, bo zmniejsza się przecież do ilosci wynikającej z dawkowania(jeśli jest mniejsza)

Niezla wtopa, 4 osoby przeczytaly bez zrozumiena smile.png Faktycznie jesli na recepcie bylo napisane 2x1 przez 10 dni, to jest to jakas

podstawa.

Edytowano przez fuczek

:-)) "Jeśli", to fakt, przeczytalismy bez zrozumienia.

Niezla wtopa, 4 osoby przeczytaly bez zrozumiena smile.png Faktycznie jesli na recepcie bylo napisane 2x1 przez 10 dni, to jest to jakas

podstawa.

co nie przeszkadza a nawet lepiej brac ten lacidofil jeszcze po zakonczonej kuracji antybiotykiem , kiedys sie nie rzucalo dobrych bakterii na smierc;)

to teraz taka nowa ,,moda ,,

ale rzeczywiscie , czytamy w pospiechu , tez nie spojrzalam dokladnie ...

A nie prościej zapytać pacjenta na ile potrzebuje, że to bez recepty, że może później dokupić...realizowała receptę i nic nie potrafiła zapytać pacjenta? To jak na recepcie drukowanej wypisze lekarz rutinoscorbin 10 opakowań po 90 bo mu się zamiast 1 wbije 10, to też wyda 10 opakowań? Kto pyta nie błądzi

A nie prościej zapytać pacjenta na ile potrzebuje, że to bez recepty, że może później dokupić...realizowała receptę i nic nie potrafiła zapytać pacjenta? To jak na recepcie drukowanej wypisze lekarz rutinoscorbin 10 opakowań po 90 bo mu się zamiast 1 wbije 10, to też wyda 10 opakowań? Kto pyta nie błądzi

alez to ,, oczywista oczywistosc ,, , podpowiadamy tylko zeby nie wyrzucac do kosza :) , gdyby nie cena to pomyslalabym z satysfakcja ze to pewnie jakas sieciowka-poczta , gdzie nie ma czasu na ceregiele bo kolejka sie zawija na chodniku ;)

A wiecie, że w zyciu nie spotkałem recepty na probiotyk, żeby lekarz napisał 2x1 przez 10 dni? 2x1 i wystarczy. Co innego takie D.S. przy antybiotyku.

nie róbmy z igieł widłów

Eh te problemy dzisiejszych farmaceutów...oddać 17 zeta czy nie? Kwestia życia lub śmierci.

Eh te problemy dzisiejszych farmaceutów...oddać 17 zeta czy nie? Kwestia życia lub śmierci.

Tym razem na szczescie to nie nasze problemy, tylko Pacjent pyta, to sie dowiaduje :-).

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
15 15

• Podobna zawartość

• Przez paulinaa92
      Witam,
      Czy ktoś z Was pracował w sieci Aptek Codziennych? 
      Proszę o odpowiedź, pozdrawiam. Pilne.
    • Przez weronikakrol
      Witam
      Jestem tu nowa. Planuje otworzyć aptekę w Katowicach. Chciałabym waszych porad na co zwrócić uwagę kupując wyposażenie. Na razie wiem tylko tyle ile przeczytałam w tym artykule xxx Będę wdzięczna za wskazówki.