I powołano zespół ds opieki farmaceutycznej
11 11

69 posts in this topic

A co do zmieniania farmacji... Jej w tym kraju zmienić się nie da ...Jest zabetonowana od strony kształcenia. Bez rozgonienia na 4 wiatry całego grona naukowego i dla pewności wysadzenia w powietrze budynków (żeby złe się nie ostało w murach) zrobić nic się nie da.

moze jak wejdzie OFi bedzie czarno na bialym widac ta mizerie to zaczna sie zmiany, a mlodzi naukowcy jezdza po swiecie i widza ze mozna inaczej,

wystarczy staruchow pogonic na emeryture ;)

Naiwna... Tam trzeba albo egzorcyzmy przeprowadzić żeby złe Mzimu wygnać albo budynki wysadzić w powietrze. Nawet te nowe niedawno oddane do użytku :) Sposób myślenia tam jest ekstremalnie zaraźliwy i w mury włazi błyskawicznie :)

Podziwiam wszystkich tu dyskutujących, którzy na oczy nie widzieli koncepcji ŚIA...

• Upvote 1

Guest kfiaciarka

Podziwiam wszystkich tu dyskutujących, którzy na oczy nie widzieli koncepcji ŚIA...

Kto nie widział?

Oj Pharmer doprawdy nas nie doceniasz

aaaaa.... To nie mam uwag.... Zastanowiła mnie tajność projektu tylko.... I towarzyszące całkiem radykane opinie i nawet wnioski...Ale skoro to tylko trochę tajny projekt, a nie taki zupełnie tajny... ;) Cóż... Jako "ciemny lud" nie mam zdania, bo nie wiem, na jaki temat ... I nie wiem też, czy wtedy jestem w 10% czy w 90%...

Kto nie widział ?

Ja... :(

Pharmer, to 90% i 10% odnosiło się do kuriozalnego zachowania i protestu który wystosował szef NRA a nie do samego projektu :)

Nie wiedząc, co było w projekcie, nie mogę oceniać przecież NRA, zatem nie jestem w 90% poważających, ale też nie mam z góry ustalonego zdania, bo.... tajność...nie znam faktów. Operowanie tajemnicą jako argumetem w publicznej dyskusji, gdzie kogoś się piętnuje/sądzi/ocenia jest... hmmm...

A ja owszem, mogę.

Jeżeli NRA jest za wprowadzeniem płatnej OF to nie "wychodzi demonstracyjnie trzaskając drzwiami" i następnie "tupiąc nóżkami" pisze że tylko ona jedna jedyna ma prawo rozmawiać z MZ, tylko siedzi i nawet jeżeli projekt jej się nie podoba rozmawia i przedstawia argumenty w taki sposób aby ów projekt zmienić. Z przedstawionego opisu dosyć wyraźnie widać że delegacja NRA wyszła mocno przed końcem spotkania.

Nie oceniam projektu, nie oceniam nawet pomysłu płatnej OF. Oceniam sytuacje w której delegacja NRA nagle znika ze spotkania, na którym omawiany jest wstępnie projekt, nad którym ma pracować powołany przez ciągle jeszcze urzędującego ministra zdrowia zespół. Dodajmy jeszcze, że ów projekt może spowodować daleko idące zmiany w pracy w aptece. I nie zastanawiam się czy na lepsze czy na gorsze, czy będzie z tym więcej problemów i kosztów czy więcej zysków dla aptek.

Oceniam postępowanie delegacji NRA i późniejsze zachowanie prezesa który po raz kolejny w istotnych dla farmacji sprawach zachowuje się jak małe rozkapryszone dziecko. I to w sytuacji gdy nie ma bynajmniej mocnej pozycji w rozmowach z kimkolwiek i o czymkolwiek.

Mógłbym teraz spokojnie przejść do przedstawienia mojej opinii na temat działań władz NRA przez ostatnie 2 kadencje, ale po pierwsze nie jest to temat temu poświęcony, a po drugie zajęło by to zdecydowanie zbyt dużo miejsca :)

Nie wiem... nie wnikam w gierki NRA vs ŚIA ani w ogóle w dowolne gierki IA i RA w równie dowolnych kombinacjach.... Wszystko wygląda na niby oczywiste, ale... skąd ta tajność projektu ???? Co tam, na Czarnego Pana, takiego jest, że wstyd/strach pokazać ???? Co najmniej dziwne... Ale może tylko dla mnie?... Może to takie czasy, że zaskakująco blisko różnych wyborów pojawiają się zaskakujące choć bliżej nieokreślone możliwości i rozwiązania... (UDAŁO SIĘ...mało kto wie, co konkretnie, ale przecież udało się..jest sukces, można sprzedać...a Ci drudzy są źli, bo niweczą nagłe się udanie, a przy okazji można ich kuriozalność zauważyć).

Piszę tylko o OF wg Ś(w.)IA, bo kadencje, gamy i etiudy są faktycznie OT. Cała ta sytuacja z OF, MZ, NRA i ŚIA jest tak dziwna, że olaboga.... I też, niestety, obrzydliwa... :(

Edited by pharmer

Nie wiem... nie wnikam w gierki NRA vs ŚIA ani w ogóle w dowolne gierki IA i RA w równie dowolnych kombinacjach.... Wszystko wygląda na niby oczywiste, ale... skąd ta tajność projektu ???? Co tam, na Czarnego Pana, takiego jest, że wstyd/strach pokazać ???? Co najmniej dziwne... Ale może tylko dla mnie?... Może to takie czasy, że zaskakująco blisko różnych wyborów pojawiają się zaskakujące choć bliżej nieokreślone możliwości i rozwiązania... (UDAŁO SIĘ...mało kto wie, co konkretnie, ale przecież udało się..jest sukces, można sprzedać...a Ci drudzy są źli, bo niweczą nagłe się udanie, a przy okazji można ich kuriozalność zauważyć).

Piszę tylko o OF wg Ś(w.)IA, bo kadencje, gamy i etiudy są faktycznie OT. Cała ta sytuacja z OF, MZ, NRA i ŚIA jest tak dziwna, że olaboga.... I też, niestety, obrzydliwa... :(

Masz racje :) tak to wygląda. :(

Tyle że niestety wszystko wpisuje się bardzo ładnie w dużo dłuższą sekwencje wydarzeń. Praktycznie przebiegających zgodnie z tym samym schematem. Jak nie może się pod czymś podpisać na wyłączność władza NRA, to tego nie ma :( A wszystko co się pojawia w NRA i nie spełnia tego wymogu zostaje praktycznie wessane w czarna dziurę.

Osobiście się dziwię że jakiekolwiek inicjatywy zrobienia czegokolwiek z pominieńciem NRA zaczęły się pojawiać dopiero teraz :( Jeżeli jeszcze władze NRA wykazywały by się wysoka skutecznością w działaniu na rzecz środowiska to taka sytuacja była by do wybaczenia (chociaż z trudem). Niestety tak nie jest.

A że możliwości pojawiają się w okolicach wyborów? (nie jestem pewien które wybory masz na myśli :) ) Cóż jest to okres w którym każdy chce się wykazać.

• Upvote 1

Guest kfiaciarka

Masz racje :) tak to wygląda. :(

Tyle że niestety wszystko wpisuje się bardzo ładnie w dużo dłuższą sekwencje wydarzeń. Praktycznie przebiegających zgodnie z tym samym schematem. Jak nie może się pod czymś podpisać na wyłączność władza NRA, to tego nie ma :( A wszystko co się pojawia w NRA i nie spełnia tego wymogu zostaje praktycznie wessane w czarna dziurę.

Osobiście się dziwię że jakiekolwiek inicjatywy zrobienia czegokolwiek z pominieńciem NRA zaczęły się pojawiać dopiero teraz :( Jeżeli jeszcze władze NRA wykazywały by się wysoka skutecznością w działaniu na rzecz środowiska to taka sytuacja była by do wybaczenia (chociaż z trudem). Niestety tak nie jest.

A że możliwości pojawiają się w okolicach wyborów? (nie jestem pewien które wybory masz na myśli :) ) Cóż jest to okres w którym każdy chce się wykazać.

Czemu Cię to dziwi? Po ciągłych spięciach na linii SP[czy ogólnie "wywrotowców"]-GK zrobił się spokój (od 2012) i już mamy czarno na białym, że:

- GK miał wolną rękę i jej nadużywał w najgorszym tego słowa znaczeniu,

- nie wzrosła pozycja NRA na zewnątrz,

- praca wewnątrz NRA jest słaba (patrz skład departamentów),

- warcholstwo etc.

Osobiście również dziwię się, że próby robienia czegoś poza NRA pojawiły się dopiero teraz... (tu znów te kadencje, etiudy i oktawy OT)... I że dziwnym trafem właśnie teraz ... I ta tajność w tle... Wniosek nasuwa się wręcz oczywisty - skoro od zawsze można tak było, to... Równie źle wypadają obie strony konfliktu... Dodatkowo wygląda na to, że tylko Śląsk widzi potrzebę OF (coby to nie oznaczało, bo to wszak tajemne jakieś zaklęcie...).

Powiem szczerze, że dawno nic mnie tak nie ubawiło... Dzieci w piaskownicy lepiej się porozumiewać potrafią :)

Samo-rząd powinno to się zwać, nie samorząd...

"Gdzie są składki z tamtych lat..." :D

Ja sądzę że po prostu koniunkcja zbiegu kadencji (oktaw gam etc.) pozwoliła na wygenerowanie takowej dziwnej sytuacji :)

hmmm... Koniunie, koniunie, koniu nie jedzie... :)

Czy w takim razie na skutek końca kadencji nie należało wspominać o:

- OF,

- lekach w obrocie pozaaptecznym,

- reeksporcie,

- i milion piŃcet innych sprawach???

Dotychczasowe oddolne inicjatywy, zwłaszcza w ostatnich 4 latach wpadały do autorytarnie "zarządzanej" NIA jak do czarnej... dziury lub były przedstawiane jako własne sukcesy. Np. z ostatnich miesięcy: wykreślenie kar za niedyżurowanie z projektu nowelizacji ustawy o samorządzie teryt., antywywozówka, leki poza aptekami, w tym wpływ wysokiej temp. na tabletki w kioskach (dzień dobry bardzo :D :D :D ). Mało?

Jeżeli jest sukces, o który się walczyło i był celem, co za różnica, kto go sobie przypisze, skoro łatwo udokumentować w razie czego, skąd inicjatywa była i czyj pot skropił aty prawne?... A niech się jeden z drugim nacieszą wisienką na nieswoim torcie, byle nie przeszkadzali w zamian... Się robi dla realizacji celu czy się robi dla podkarmiania ego te tajne sukcesy?... A tak .... Wywlekanie jakiegoś wewnętrznego smrodu, który, jak ktoś zauważył wcześniej, 90% "zainteresowanych" nawet nie interesuje - tak...to zdecydowanie pozytywny ruch w kierunku odbudowy wizerunku zawodu sklepi...(tfu) aptekarza...

"...troska o zachowanie godności ... zawodu..."

"Ja najpierwsiejszy zrobiłem to zadanie,psze pani, to ja właśnie i najpierwsiejszy z pierwsiejszych...ja, ja, ja... o - tu jestem i się zgłaszam...A Franio jest gupi i obgryza paznokcie.."

Żenada

• Upvote 1

A tak na marginesie - przeciez opieka farm. juz funcjonuje, wiele sieci ma karty klientów, które oficjalnie służą jako narzędzie do opieki farmaceutyznej.

Guest kfiaciarka

A tak na marginesie - przeciez opieka farm. juz funcjonuje, wiele sieci ma karty klientów, które oficjalnie służą jako narzędzie do opieki farmaceutyznej.

Chyba "opieki farmaceutycznej" nad portfelem pacjenta.

• Upvote 2

Jestem ciekaw tego projektu i czy zostanie uchwalony przed wyborami, zarówno do parlamentu, jak i do samorządu zawodowego.

Projekt powinien zakładać, że refundowana opieka farmaceutyczna może być sprawowana tylko w aptekach z odpowiednią liczbą farmaceutów - w żadnym wypadku w aptekach, w których liczba techników przewyższa liczbę farmaceutów (bo to wskazuje na duży "ruch" w aptece i brak czasu farmaceutów na sprawowanie opieki farmaceutycznej). Farmaceuci w gospodarce wolnorynkowej są bezbronni, bo nie opłaca się zatrudniać drogiego magistra farmacji, kiedy można zatrudnić taniego technika farmaceutycznego. Może pora zachęcić apteki systemowo do zatrudniania farmaceutów - dać im marchewkę, nie kij? Apteki, które spełniają wymogi personalne i sprawują opiekę farmaceutyczną powinny być gratyfikowane, podczas gdy apteki, które są skoncentrowane na rabatach i promocjach na suplementy diety powinny działać na dotychczasowych zasadach. Czy to nie jest sprawiedliwe?

Guest kfiaciarka

Jestem ciekaw tego projektu i czy zostanie uchwalony przed wyborami, zarówno do parlamentu, jak i do samorządu zawodowego.

Projekt powinien zakładać, że refundowana opieka farmaceutyczna może być sprawowana tylko w aptekach z odpowiednią liczbą farmaceutów - w żadnym wypadku w aptekach, w których liczba techników przewyższa liczbę farmaceutów (bo to wskazuje na duży "ruch" w aptece i brak czasu farmaceutów na sprawowanie opieki farmaceutycznej). Farmaceuci w gospodarce wolnorynkowej są bezbronni, bo nie opłaca się zatrudniać drogiego magistra farmacji, kiedy można zatrudnić taniego technika farmaceutycznego. Może pora zachęcić apteki systemowo do zatrudniania farmaceutów - dać im marchewkę, nie kij? Apteki, które spełniają wymogi personalne i sprawują opiekę farmaceutyczną powinny być gratyfikowane, podczas gdy apteki, które są skoncentrowane na rabatach i promocjach na suplementy diety powinny działać na dotychczasowych zasadach. Czy to nie jest sprawiedliwe?

Zespół ma 3 miesięce na opracowanie założeń. Mają zrobić jak najwięcej, ale nie oczekuj aż tyle do wyborów.

Nie oczekiwać więcej niż co?... Chyba że tylko ja z ciemnego ludu nie znającego projektu się wywodzę....

Guest kfiaciarka

no to zerknij w zarządzenie i sobie odpowiedz ...

do 28 października mają przedstawić projekt refundowanej opieki dla ministra zdrowia, więc nikt go jeszcze nie zna (to chyba oczywiste) , a sejm musiałby w ostatnim miesiącu swojej pracy się tym zająć.

Wybory do parlamentu są 25 października więc oczekiwanie, że realne jest uchwalenie aktu, który jeszcze nie powstał jest pobożnym życzeniem.

I właśnie dlatego zachowanie szefostwa NRA jest tym bardziej żałosne... :( Niestety

Albo byli/są/będą nieskuteczni, ze względu na swoje... cechy charakterologiczne lub wychodzą nie z tego spotkania, co powinni. Panom już dziękujemy.

Fqrf narasta także w naszej grupie zawodowej.