Całe mnóstwo pytań dot. recept
22 22

397 posts in this topic

No my 8 tabl. na refundację i 8 na 100% niestety, chyba że poprawiamy receptę o skreślenie dawkowania.

No my 8 tabl. na refundację i 8 na 100% niestety, chyba że poprawiamy receptę o skreślenie dawkowania.

To już w ogóle pojechane po bandzie... aż pół opakowania na 100%!? To już lepiej pociąć ten blister i dać pacjentowi 15 szt na zniżkę...

Te przepisy są przeokropne, i ich interpretacje jeszcze lepsze... a co kontrola, to inni ludzie..

No nie możesz dzielić opakowań bezpośrednich, blister jeśli nie perforowany z datą i serią na każdej tabletce , nie jest podzielny. W sumie odkąd na staż poszłam, zawsze była u nas taka interpretacja.

Wysłane z mojego HTC Desire 310 przy użyciu Tapatalka

• Upvote 2

Wiem jakie są przepisy, i najchętniej bym wydawała zgodnie z nimi, ale nasi wszystkowiedzący lekarze, popełniają błędy i to my jesteśmy tymi złymi, którzy albo skasują za dużo, albo wydadzą za mało...

Lege artis skoro nie można podzielić to powinnaś wydać tylko te 8 tabletek ze zniżką i odesłać pacjenta do lekarza, po kolejną porcję antybiotyku, bo wydawanie kolejnych 8 na 100% jest niezgodne z przepisami.

Jednakże apteki przymykają oko, dopóki na kontroli się nie przyczepią, i robią tak jak napisałam wyżej, czyli zrobią takie wycinki z blistra, gimnastykują się, bo nożyczki za grube i nie wchodzą pomiędzy tabletki ;)

Wiem jakie są przepisy, i najchętniej bym wydawała zgodnie z nimi, ale nasi wszystkowiedzący lekarze, popełniają błędy i to my jesteśmy tymi złymi, którzy albo skasują za dużo, albo wydadzą za mało...

Lege artis skoro nie można podzielić to powinnaś wydać tylko te 8 tabletek ze zniżką i odesłać pacjenta do lekarza, po kolejną porcję antybiotyku, bo wydawanie kolejnych 8 na 100% jest niezgodne z przepisami.

Jednakże apteki przymykają oko, dopóki na kontroli się nie przyczepią, i robią tak jak napisałam wyżej, czyli zrobią takie wycinki z blistra, gimnastykują się, bo nożyczki za grube i nie wchodzą pomiędzy tabletki ;)

O tempora o mores... pamiętam jakie było święto w aptece gdy wkońcu wprowadzono zapis o wydawaniu leków w pełnych opakowaniach .... a teraz... aptekarze aptekarzom sami gotują ten los ...

taa bo nie chcą żeby im "biedni" pacjenci powiedzieli że są tępymi krawężnikami...

I jak zwykle biora na siebie błędy lekarzy popełnione przy wystawianiu recept ... i potem płaczą i płaca i znowu płaczą ...

Czy dzielicie Relsed? Co jakiś czas trafiają sie u mnie rp na pojedyncze sztuki.

Edited by zylka99

Guest kfiaciarka

Czy dzielicie Relsed? Co jakiś czas trafiają sie u mnie rp na pojedyncze sztuki.

Jest IVP więc podlega pod dzielenie.

Wczoraj rano w pracy czekała na mnie ciekawostka....

Pacjentka od 2.10 miała w kolejce rp z 1 op estazolamu i przyszła po drugi. Szefowa wbija kod rp, a tu info, że rp była realizowana 2.10. Szukamy rp.....recepta na tramal z 2.10 ma wbity kod tej rp z estazolamem, bo to rp tego samego pacjenta.... :o . Kod baaaardzo podobny, 2 cyferki w środku inne, a ja mając ponad 200 rp dziennnie i retaksujac w tempie, nie zauważyłam takiego drobiazgu.

Pytanie...czy jest sens otwierać okres refundacyjny? Tą rp z estazolamem pusciliśmy bez kodów.....

Guest kfiaciarka

Pacjentka od 2.10 miała w kolejce rp z 1 op estazolamu i przyszła po drugi. Szefowa wbija kod rp, a tu info, że rp była realizowana 2.10. Szukamy rp.....recepta na tramal z 2.10 ma wbity kod tej rp z estazolamem, bo to rp tego samego pacjenta.... :o/> . Kod baaaardzo podobny, 2 cyferki w środku inne, a ja mając ponad 200 rp dziennnie i retaksujac w tempie, nie zauważyłam takiego drobiazgu.

Pytanie...czy jest sens otwierać okres refundacyjny? Tą rp z estazolamem pusciliśmy bez kodów.....

Musowo bo dane przekazane niezgodnie ze stanem faktycznym.

No tak, ale przecież mogłam tego nie zauważyć, a każdy może się pomylić....

Pacjentowi przysługiwała należna refundacja, miał prawo do zniżki itd.

Zastanowię się, przecież nie muszę usuwać tej rp....koretka zerowa.

Sie taki jeden we wrocku tez pomylił... i mu NFZ domiar przywalił... inna rzecz że IMHO bezprawnie... ale kto dużemu zabroni? ...

Korekta zerowa to mały Pan Pikuś

Guest kfiaciarka

No tak, ale przecież mogłam tego nie zauważyć, a każdy może się pomylić....

Pacjentowi przysługiwała należna refundacja, miał prawo do zniżki itd.

Zastanowię się, przecież nie muszę usuwać tej rp....koretka zerowa.

Podpisałaś umowę, gdzie NFZ ma prawo naliczyć karę umowna za błędne dane statystyczne? Wiesz gdzie błąd, można złożyć wniosek. Czego chcieć więcej?

Podpisałaś umowę, gdzie NFZ ma prawo naliczyć karę umowna za błędne dane statystyczne? Wiesz gdzie błąd, można złożyć wniosek. Czego chcieć więcej?

Hmm ja sobie nie przypominam żeby NFZ miał prawo nakładać kary za przesłanie błędnych danych.... Może nakładać za błędnie zrealizowane recepty, ale żeby za przesłanie błędnych danych to sobie nie przypominam.

Guest kfiaciarka

Hmm ja sobie nie przypominam żeby NFZ miał prawo nakładać kary za przesłanie błędnych danych.... Może nakładać za błędnie zrealizowane recepty, ale żeby za przesłanie błędnych danych to sobie nie przypominam.

6. Wysokość kary umownej wynosi do 2% kwoty refundacji ustalonej w sposób określony w ust. 3–5 w przypadku:

1) realizacji recepty przez osobę nieposiadającą kwalifikacji i uprawnień do jej realizacji;

2) przedstawienia danych o obrocie lekami, środkami spożywczymi specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobami medycznymi objętymi refundacją, niezgodnych ze stanem faktycznym, na których podstawie oddział wojewódzki Funduszu, o którym mowa w § 1 ust. 2, dokonał nienależnej refundacji;

3) realizacji umowy na realizację recept niezgodnie z udzielonym zezwoleniem na prowadzenie apteki.

A widzisz kluczowe słowa " na podstawie których oddział dokonał NIENALEŻNEJ refundacji" ;)/> Ergo samo błędne przesłanie danych nie jest warunkiem wystarczającym do nałożenia kary. Równocześnie NFZ musi wykazać że refundacja była niesłuszna ;)/>

Edited by APZW

A widzisz kluczowe słowa " na podstawie których oddział dokonał NIENALEŻNEJ refundacji" ;)/> Ergo samo błędne przesłanie danych nie jest warunkiem wystarczającym do nałożenia kary.

Owszem jest :-) na tej zasadzie dupią np. za niezaznaczenie pro familie albo nie zamieniać w systemie.

Edited by Wallander

No to dupią bezprawnie :) bo pacjent nie dostał niczego co by mu się nie należało :) zgodnie z przysługującymi mu uprawnieniami :)

No i można się tak spierać...

Pacjentka od 2.10 miała w kolejce rp z 1 op estazolamu i przyszła po drugi. Szefowa wbija kod rp, a tu info, że rp była realizowana 2.10. Szukamy rp.....recepta na tramal z 2.10 ma wbity kod tej rp z estazolamem, bo to rp tego samego pacjenta.... :o . Kod baaaardzo podobny, 2 cyferki w środku inne, a ja mając ponad 200 rp dziennnie i retaksujac w tempie, nie zauważyłam takiego drobiazgu.

To że poszło bez kodów, to nie tragedia, bo chyba wiele aptek nie wbija (a zwłaszcza technicy :angry: ) - natomiast to co poszło do refundacji, to lepiej poprawić, no chyba że będziesz się modlić żeby akurat tego nie kontrolowali. ^_^

Ja pewnie też bym przeoczyła, bo wszystkich cyfr po kolei nie sprawdzam :rolleyes:

poprawić trzeba bo i tak każą poprawiać :) ale kary dać nie dadzą (sprawdzić czy nie dolnośląski oddział NFZ :P) a jak poszedł z tramalem kod estazolamu to sie nie zorientują bo drugi kod nie trafi do NFZ (rec pełnopłatna- sprawdzic czy nie dla IB :P)

Na recepcie lekarz wypisał m. in. granużel, anapran i metronidazol 2 but 100ml roztw do infuzji a w dawkowaniu 1*1 na ranę. Czyli kasujemy refundowane na rp a na metronidazol wio po zapotrzebowanie, no nie?

... Kod baaaardzo podobny, 2 cyferki w środku inne, a ja mając ponad 200 rp dziennnie i retaksujac w tempie, nie zauważyłam takiego drobiazgu.

Ja nie sprawdzam całych kodów a tylko dwie pierwsze i cztery ostatnie cyfry. Oczy by mi wypłynęły przy dokładnym sprawdzaniu takiej ilości recept. Ludzie, którzy projektowali wygląd recepty na pewno nie myśleli, że jacyś idioci będą wszystkie te ciągi cyfr dzień w dzień czytać. Gdyby zakładali to czcionka byłaby większa.

• Upvote 1

No to dupią bezprawnie :)/>

Na szczęście żyjemy w Państwie Prawa i jak masz wątpliwości to zawsze możesz odwołać się do prezesa NFZ, który stwierdzi, że dupienie odbyło się w majestacie prawa :-P

A że farmaceutę można dupić bezprawnie to nie od dziś wiadomo. W ogóle z tego zawodu robi się farsa, jakiej świat nie widział. Gdzieś już podobno wif przyczepił się do prawidłowej recepty na neulastę na 100% bo pani inspektor stwierdziła, że nikt tego pełnopłatnie nie kupuje więc to na pewno na eksport i próbowała aptekę w odwrócony łańcuch wrobić. Już zaczął się czas, kiedy paragrafy powstają aby gnębić obywateli a nie ich chronić.

Jednocześnie na pewnym portalu dla farmaceutów trwa ciężka rozkmina, czy wycena butelki jałowej do leku niejałowego to nie jest wyłudzanie pieniędzy z budżetu państwa. Farmaceuta to niedługo będzie jak saper - jeden błąd i pod sąd za wyłudzenia i eksport.

Edited by Wallander
  • Upvote 3

No i można się tak spierać...

To że poszło bez kodów, to nie tragedia, bo chyba wiele aptek nie wbija (a zwłaszcza technicy :angry: )

My kiedyś nie wbijaliśmy kodów na psychotropy no bo pełnopłatne i komu się chce...

Ale ze względu na to że dużo ostatnio podrobionych recept teraz wbijamy wszystkie kody, chyba ze to od naszego lekarza rodzinnego którego pismo straszne do odczytania wiec wiemy ze na pewno to on wypisywał :)

• Upvote 1

Guest
This topic is now closed to further replies.
22 22