Całe mnóstwo pytań dot. recept
22 22

397 postów w tym temacie

Witam, byłym wdzięczny za pomoc:

1. Jeżeli mamy na recepcie nolpaza 20mg 1op a 90 tbl bez dawkowania to mam wydać 2 op po 28 (a czy mogę równie dobrze wydać zamiast tego 1 op 56 tabletkowe?)?

2. Czy mogę wydać odpis na nolicin?

3. Sytuacja gdy mamy receptę na ktorej jest antybiotyk i inne leki zniżkowe. Pacjent przychodzi z taką rec. po 10 dniach od wystawienia. Czy mogę wydać antybiotyk na 100% a reszte leków zniżkowo?

4. Czy wydajecie odpowiedniki tańsze od wypisanego na recepcie leku (i o równym lub niższym limicie) ale równocześnie takie gdzie cena urzędowa jest jednak wyższa niż limit leku z recepty? Mam jakieś kuriozum w aptece... kierownik świetnie z głowy śpiewa mi regułkę że cena urzędowa odpowiednika musi być niższa niż limit tego z recepty a sam sprzedaje leki droższe od limitu :).

5. Czy jeżeli mam jakiś lek o odpłatności R i 100% a lekarz napisze mi, że mam wydać lek na 30% (lub odwrotnie, lek jest na 30% a lekarz wpisuje R) to wydaję taki lek na zniżkę?

1. Dwa najmniejsze refundowane (albo 1 po 56- ilość równoważna)

2. Tak

3. Tak (chociaż pewnie nie wszyscy wydaliby antybiotyk, nawet na 100%)

4. Cena detaliczna ma być niższa (jednocześnie może być wyższa od limitu, w niektórych grupach, jak np. w azytromycynach 500mg po 3 tabletki wszystkie preparaty refundowane mają cenę wyzszą od limitu)

5. Tak, błędna odpłatność- wydajesz lek z odpłatnością najwyższą (jak jest tylko na R to na r, jak ma dwie odpłatności to wtedy z tą wyższą)

PKT 4 to niezła jazda w wielu aptekach - najważniejsza jest cena i nic poza tym (jeżeli chodzi o limity). W domyśle - cena detaliczna - jeszcze nie znalazłem przypadku by cena detaliczna była niższa a cena dla pacjenta wyższa - ale generalnie jeżeli lek a kosztuje 10 a B 9.99 to można wydać (Generalnie art.44 jest bez sensu a przynajmniej jego sformułowanie ).

Dzięki za odpowiedzi. Bede sobie pozwalał w tym temacie zapytac o coś w przyszłości;)

Ad3. Z tym antybiotykiem to już bym tak nie szalał. Jeśli zrealizujesz na jednej recepcie to nfz ma prawo się przyczepić.

Dopiero się uczę ale... do czego może się przyczepić? Tutaj nie bedzie chodziło o żadne pieniądze do zwrotu za antybiotyk.

Ale zgodnie z prawem recepta na antybiotyk wazna jest 7 dni. Nawet na pełnołatny. Nawet logicznie rzecz biorąc po co komu antybiotyk po tygodniu? Albo byl niepotrzebnie przepisany, albo pacjent zapomnial i przyszedl wykupić na zapas.

Tak jak pisze sermon. Recepta na antybiot doustny jest ważna 7 dni. Nie jest istotne czy refundowany czy nierefundowany (pomijam fakt jaka jest "praktyka" w tej materii), jeśli jest przebity na recepcie z refundowanymi, znaczy recepta została zrealizowana błędnie. Jakie są konsekwencje? Może duże, może żadne, kontrola pokaże. Jak rozwiązać taki problem? Należy skonsultować się z kierownikiem ;)

z tmy antybiotykiem jest tak, że jedni taką Rp puszczą, inni nie. ja osobiście jestem w tej kwestii na "nie" poza wyjątkami np. leczenie trądziku czy borelioza.

• Upvote 1

A jak interpretujecie recepty gdzie w polu oddział nfz jest wpisane "05R" (niby jest to błąd ale dyskwalifikujący czy nie?) i samo "5R". Obydwie recepty były u mnie realizowane.

Edytowano przez cokolwiek

u nas olewamy i puszczamy zniżkowo - jeszcze nikt nam refundacji nie odebrał za to

05R spoko, ale 5R już niestety nie.

Podobnie jak 015 to juz nie numer oddziału.

Ale wiemy jak to jest u mnie :P

5R też może być - nr oddziału jest -5 - a że R wpisane - na ma wpływu - ale jak zawsze każdy kontroler, odział może mieć swoje odrębne zdanie co pewnie byłoby wyjaśnione w postępowaniu odwoławczym.

Ok dzieki, Kolejne pytanko mam. U mnie w aptece kierownik za każdym razem zwraca uwagę na limit. No i teraz na żywym przykładzie. Niech bedzie metypred. Pacjent ma metypred 16mg 30 tabl a chce dostać 4 opakowania 4mg po 30 sztuk. Co z tego że moge mu wydac jak limit przy 4 opakowaniach słabszego metypredu wychodzi o 2 grosze większy niż przy 1 duzym. Według tego co mam kładzione do głowy to takiej zamiany nie mogę zrobić bo nfz więcej zapłaci.

Inny przykład. Przychodzi pacjent z rec na 2op metformaxu sr po 30 tabl. Mam tylko jedno na stanie. Szukam zamiennika i mam glucophage xr 1 op 60 tabletkowe w aptece na stanie. Cena tego drugiego wyjdzie dla pacjenta korzystniej niestety limit glucophage bedzie o grosz większy niz 2 op metformaxu. I tutaj znów nie moge zamienić.

Też w obydwu przypadkach tak na to patrzycie?

Edytowano przez cokolwiek

Ok dzieki, Kolejne pytanko mam. U mnie w aptece kierownik za każdym razem zwraca uwagę na limit. No i teraz na żywym przykładzie. Niech bedzie metypred. Pacjent ma metypred 16mg 30 tabl a chce dostać 4 opakowania 4mg po 30 sztuk. Co z tego że moge mu wydac jak limit przy 4 opakowaniach słabszego metypredu wychodzi o 2 grosze większy niż przy 1 duzym. Według tego co mam kładzione do głowy to takiej zamiany nie mogę zrobić bo nfz więcej zapłaci.

Inny przykład. Przychodzi pacjent z rec na 2op metformaxu sr po 30 tabl. Mam tylko jedno na stanie. Szukam zamiennika i mam glucophage xr 1 op 60 tabletkowe w aptece na stanie. Cena tego drugiego wyjdzie dla pacjenta korzystniej niestety limit glucophage bedzie o grosz większy niz 2 op metformaxu. I tutaj znów nie moge zamienić.

Też w obydwu przypadkach tak na to patrzycie?

Ja form o przedłuzonym uwalnianiu raczej nie zamieniam z prywatnych pobudek :P

A na patrzenie na limity powiem jedno - LOL.

Ale lol w sensie ze to głupota i Ty np bys to zamienił nie martwiąc się o grosz czy dwa w limitach?

Zamieniając liczą się chpl-e oraz cena detaliczna - czyli ta jaką płaci pacjent.

Zamieniając liczą się chpl-e

No tylko pytanie, jak porównać ChPLe, skoro jako farmaceuta nie masz informacji, w jakim wskazaniu przepisano lek bo to tajemnica lekarska smile.png Co najwyżej możesz się po odpłatności domyślać i to nie zawsze. Ja to olewam.

oraz cena detaliczna - czyli ta jaką płaci pacjent.

Cena detaliczna to cena leku 100%. To co płaci pacjent to dopłata świadczeniobiorcy (vide obwieszczenia refundacyjne).

Edytowano przez Wallander

No tylko pytanie, jak porównać ChPLe, skoro jako farmaceuta nie masz informacji, w jakim wskazaniu przepisano lek bo to tajemnica lekarska smile.png Co najwyżej możesz się po odpłatności domyślać i to nie zawsze. Ja to olewam.

Cena detaliczna to cena leku 100%. To co płaci pacjent to dopłata świadczeniobiorcy (vide obwieszczenia refundacyjne).

Oj czepialski.

Ja też olewam wskazania, bo nie mamy tego jak sprawdzić. Poza tym lekarz musi pamiętać o tym, że my mamy ustawowy obowiązek zaproponowania pacjentowi zamiennika (tu się kierujemy ceną detal.), więc jeżeli istnieje zamiennik, który miałby mieć inne wskazania, to niech lekarze korzystają z opcji "nz". Tylko jak w takim razie to interpretować?:

"Art. 44. 1. Osoba wydająca leki, środki spożywcze

specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyroby

medyczne objęte refundacją ma obowiązek poinformować

świadczeniobiorcę o możliwości nabycia leku

objętego refundacją, innego niż lek przepisany na recepcie,

o tej samej nazwie międzynarodowej, dawce,

postaci farmaceutycznej, która nie powoduje powstania

różnic terapeutycznych, i o tym samym wskazaniu

terapeutycznym, [...]"

ChPL to nie tylko wskazania. To także opis kinetyki uwalniania, dzięki któremu nie wszystkie leki są tożsamymi zamiennikami pomimo tej samej substancji, dawki i nawet postaci.

Prawda?

Teoretycznie tak, w praktyce jak kiedyś chciałem porównać (nie pamiętam już jaką substancje) to okazało się, że we wszystkich było to samo więc te ChPLe to też żaden bajer, raczej kopiuj/wklej z leku referencyjnego.

Ja miałam na myśli raczej coś takiego smile.pnghttp://www.farmacjapraktyczna.pl/2012/12/zapytaj-eksperta-kiedy-farmaceuta-ma-prawo-zamienic-leki/

Trzeba to potraktować jako ciekawostkę, bo według tego co tu piszą to musielibyśmy przy wydawaniu zamiennika najpierw zapytać pacjenta gdzie ma grzyba biggrin.png

Pamiętajmy że wydając 2 op a 30 zamiast 1op a 60 czy 4mg zamiast 16 - w ilościach równoważnych - to nie jest wydawanie zamienników - nie ma znaczenia limit, cena itp. Zawsze dając mniejsze opakowania będzie drożej - ale to nie ma żadnego związku z wydawaniem tańszego zamiennika.

• Upvote 1

Ja miałam na myśli raczej coś takiego smile.pnghttp://www.farmacjap...-zamienic-leki/

Trzeba to potraktować jako ciekawostkę, bo według tego co tu piszą to musielibyśmy przy wydawaniu zamiennika najpierw zapytać pacjenta gdzie ma grzyba biggrin.png

Jak mówił @Wallander - po co na magistry, mecenas prawdę Ci powie.

Oczywiście nie bez przypadku wskazano na przykład Flukofastu Polpharmy na stronie Polpharmy, w wypowiedzi prawnika Polpharmy ;) Ale oczywiści enie każdy może zauważać to drugie dno. ;)

• Upvote 1

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.
22 22