Wydanie mniejszej dawki leku
12 12

34 postów w tym temacie

Majac na recepcie lek Zomiren 0,5 mg x 30tabl chciałem otrzymać w aptece mniejszaą dawkę 0,25 mg , ale dwie paczki, czytałem przepis , że można wydać lek w mniejszej dawce ( bedacej wielkokrotnoscia) w takiej ilosc tabletek, zeby laczna ilosc substancji czynnej byla taka sama jak na recepcie. W aptece chcieli mi dac tylko 1 opakownie, mam pytanie czy mieli rację ?

odelsali mnie z kwitkiem z 2 aptek. Co moge teraz zrobic?

w Krk Cię odesłali??? przeca gdzieniegdzie to nawet otc dajom...

dziwne....

chociaż to potwierdza trochę krakowskie legendy....

ale racji nie mieli....

Możesz powalczyć przedstawiając odpowiednie przepisy (w załączniku).

Niestety, z własnego doświadczenia wiem, że możesz trafić na ścianę, której nie uda Ci się przebić. Gdy wydałam w ten sposób lek, kierowniczka kazała mi wycofywać receptę, pomimo tego, że przedstawiłam jej poniższe przepisy i interpretację. Jej argument brzmiał "wycofaj dla świętego spokoju".

Heh, właśnie zauważyłam, że pismo nr 2 zostało nawet pobrane z krakowskiego odzdziału NFZ -> http://www.nfz-krakow.pl/index.php?com=komunikaty&id=1866.

D20021531.pdf

mniejsze dawki-1.pdf

Edytowano przez sal

W tym tyg szukałam odp pisma w sprawie mnioejszych dawek!

Dziękuję za ich zamieszczenie w poście

W tym tyg szukałam odp pisma w sprawie mnioejszych dawek!

Dziękuję za ich zamieszczenie w poście

Proszę bardzo :).

a wydalibyście na zniżkę np.

2 op Valzeku 160 i 2 op po 80mg jeśli na recepcie jest zapisane 3 op a 160?

Sprawa wygląda tak PF mówi, że osoba wydająca MOŻE (ale nie musi!) wydac mniejsza dawkę, będącą wielokrotnością.

Ma to, w teorii, zapewnić pacjentowi lek w odpowiedniej dawce, ze zmienionym dawkowaniem.

Ale jeśli apteka miała na stanie Zomiren 0,5 to nie musiała wydawac 0,25.

Oczywiście w opisanej sytuacji, jak w większości aptek, wyszła niewiedza wydajacego. Jest taka miejska legenda ze jedno opakowanie za jedno opakowanie:)

A przepis mówi, że pacjent ma dostać tę sama dawkę leku łącznie. Dawka w tym wypadku to liczba tabletek razy dawka pojedynczej tabletki. Jesli dawka tabletki jest 5x słabsza to pacjent ma dostać 5x więcej tabletek.

Generalnie dziwie się, że nie chcieli wydać.

Edytowano przez amanis

hm, to pewnie zależy od leku.. dla psycho nie wiem, czy by mi kiero puściła, czy kazała lecieć do poprawki

O Tym własnie mówie, strach przed wszystkim!!! Tak dotyczy to również psychów!

Przepis mówi wyraźnie! Inna sprawa, ze większsoć pracowników aptek (mgr/tech) nigdy nie przeczytało ani rozporządzenia w sprawie recept lekarskich, ani dotyczącej nas części PF.

To skoro nie znają prawa to boją się robić cokolwiek.

Edytowano przez amanis
  • Upvote 1

Ja w takich sytuacjach pomimo znajomości przepisów dostosowuję się do wykładni bezpośredniego przełożonego. Dlaczego? Bo musze..

• Upvote 2

Musze/nie musze - ja w poprzedniej pracy sie czasem spierałem(łagodnie mówiąc), jak już szczytów głupoty nakazy sięgały.

Dziś daje swojemu wnukowi Werters Original :)

A tak serio to kierownik decyduje, ale wypadałoby wiedzieć jak jest zgodnie z prawem.

• Upvote 1

Sprawa wygląda tak PF mówi, że osoba wydająca MOŻE (ale nie musi!) wydac mniejsza dawkę, będącą wielokrotnością.

Gwoli ścisłości to nie PF tylko Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 18 października 2002 r. w sprawie wydawania z apteki produktów leczniczych i wyrobów medycznych.

Jak najbardziej wydałbym 2 op w 2krotnie niżej dawce

A co do 3x160 - dałbym w każdej możliwej konfiguracji (o ile było dawkowanie)

Ale jeżeli byłoby 2xcoś tam - bez dawkowania - jako 2 najmniejsze zarejestrowane opakowania to nie dałbym 4x 2x mniejsza dawka - to mogłoby zostać podważone bo bez dawkowania można wydać 2 najmniejsze - skoro zmniejszam dawkę i daje 4 to powinno być dawkowanie. PF nie precyzuje niestety że przepis dotyczy pierwotnej ordynacji więc przy każdej zmianie można byłoby uznać że to dawkowanie przy 4 opakowaniach musi być,

To samo dotyczy opakowań np a 28 - jako najmniejsze zarejestrowane w wyk lek. ref. - 2 op a 28 leku A (bez dawkowania) zamieniamy na 2 op a 28 leku B (który występuje w opakowaniu także 14 - jako refundowanym)-tutaj także wychodzi sprzeczność - wydajemy 2 op które nie są najmniejsze w wykazie lek ref - ale dawkowania nie ma. PF nie precyzuje i pole do różnych interpretacji istnieje.

• Upvote 2

Wszystko zależy od interpretacji, a w przypadku naszego Prawa ilu interpretują cech, tyle pomysłów na rozwiązanie i niestety rzadko się zdarza ze pokrywają się one u pracowników aptek i organów kontrolujacych

Gość kfiaciarka

Wszystko zależy od interpretacji, a w przypadku naszego Prawa ilu interpretują cech, tyle pomysłów na rozwiązanie i niestety rzadko się zdarza ze pokrywają się one u pracowników aptek i organów kontrolujacych

Dlatego interpretacje trzeba traktować jako podpowiedź, a sięgać do przepisów i samemu je interpretować.

kontrolujący traktują prawo literalnie i nie wnikają w interpretacje zbyt mocno

Nie dałabym większej ilości tabletek, nawet wiedząc, że jest to zgodnie z prawem (oczywiście tylko w przypadku psychotropu). Jeśli przyszłaby upierdliwa kontrola, to by narobili rabanu (Nadzór Ma Zawsze Rację, nawet jeśli Nie Ma Racji).

Dla mnie problemem nie byłoby wydanie mniejszej dawki w podwójnej ilości, wg mojej interpretacji jest dopuszczalne, ale raczej rodzaj leku - w przypadku psychotropów lepiej nie kombinować.

Gość kfiaciarka

Czy to tyczy się również leków refundowanych? :rolleyes:

Nie ma ograniczenia. Od razu uprzedzę ewentualne pytania.

- nie sprawdzamy ceny detalicznej,*

- nie obchodzi nas wysokość refundacji.*

*- dla tego samego leku, przy zamianie na inny - detal oczywiście nie może być równy lub wyższy od tego co na recepcie.

• Upvote 2

a wydalibyście na zniżkę np.

2 op Valzeku 160 i 2 op po 80mg jeśli na recepcie jest zapisane 3 op a 160?

Na pewno tak bym nie wydała

Rozporządzenie MZ ws. wydawania produktów leczniczych się kłania.

• Upvote 2

A ja miałam dziś 3 opakowania Setaloftu 100 i miałam tylko 2, w hurtowni nie ma, więc pacjent dostał jeszcze 2 op Setaloftu 50 bo korzystam z tej możliwości jak wydanie mniejszej dawki będącej krotnością i w ilości zapewniającej mu kuracje. Logiczne i normalne.

• Upvote 1

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
12 12

• Podobna zawartość

• Przez mgrElzbieta
      Lekarz przepisał Cardura XL 4 mg na S dla kobiety. Zaznaczył też odpłatność 30%. Komputer liczy bezpłatnie. Czy należy zlikwidować S i wydać za odpłatnością 30%, czy wydać bezpłatnie na S?
    • Przez kfappl
      Witam, czy lek Metanabol Jelfa 5mg nadal jest produkowany i normalnie dostępny w aptece? Pytam, ponieważ nie znalazłem go w aktualnym indeksie leków mp.pl Także szukałem po sieci i przeszukując internetowe apteki nie ma w ofercie.
      Oczywiście wiem, że metandienon jest na recepte.
    • Przez Ingrit
      Witam.

Muszę stosować regularnie do 1 sierpnia lek Pimafucin, ale z racji innych okoliczności - jutro z rana chciałabym zrobić test. Ale muszę dziś zaaplikować na noc, więc rano, tradycyjnie, substancje leku nie znajdą się nagle gdzieś w kosmosie I z racji tego chciałabym się zapytać, czy lek Pimafucin ma jakikolwiek wpływ na wynik testu ciążowego?

Pozdrawiam.
    • Przez mgrElzbieta
      Czy można łączyć leki o tej samej dawce ale o różnej wielkości opakowań (różne eany), żeby uniknąć na recepcie więcej niż 5 pozycji.

Np. wydajemy Metformax 500 po 30, 60 tabl. i łączymy, żeby traktować to jako jedną pozycję.