Tamsulosyny - kapsułki i tabletki - różnice? Odpowiedniki?
8 8

11 postów w tym temacie

Czym różnią się kapsułki i tabletki w przypadku tamsulosyn. U mnie w aptece traktowane są jako odpowiedniki i np. kapsułki są zamieniane na tabletki.

Tabletki widzę, że można przyjmować niezależnie od posiłku. Kapsułki po posiłku.

Na przykładzie charakterystyki Omnicu i Omnicu Ocas różnią się czasy półtrwania.

Czy to wszystko jest bardzo istotne i kaps oraz tabl nie mogą być traktowane jako odpowiedniki?

Edytowano przez Hehe12

Nie zamieniamy kapsułek na tabletki. Inna postać.

Ja też nie zamieniam.

"Art. 44. 1. Osoba wydająca leki, środki spożywcze

specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyroby

medyczne objęte refundacją ma obowiązek poinformować

świadczeniobiorcę o możliwości nabycia leku

objętego refundacją, innego niż lek przepisany na recepcie,

o tej samej nazwie międzynarodowej, dawce,

postaci farmaceutycznej, która nie powoduje powstania

różnic terapeutycznych, i o tym samym wskazaniu

terapeutycznym,"

U mnie w aptece też nie zamieniamy, są różnice w uwalnianiu i wchłanianiu

Nie zamieniamy kapsułek na tabletki. Inna postać.

Ja też nie zamieniam.

"Art. 44. 1. Osoba wydająca leki, środki spożywcze

specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyroby

medyczne objęte refundacją ma obowiązek poinformować

świadczeniobiorcę o możliwości nabycia leku

objętego refundacją, innego niż lek przepisany na recepcie,

o tej samej nazwie międzynarodowej, dawce,

postaci farmaceutycznej, która nie powoduje powstania

różnic terapeutycznych, i o tym samym wskazaniu

terapeutycznym,"

Uściślijmy, że dotyczy to postaci o modyfikowanym uwalnianiu jak np. własnie tamsulosyna. Tabletki/kapsułki o natychmiastowym uwalnianiu, zgodnie z ustawą Lewo Farmaceutyczne, uważa się za tę samą postać (Art. 15. ust. 10).

Co do Omnicu i Omnicu OCAS to w tym drugim uwalnianie jest mniej zależne m.in. od jedzenia. Teoretycznie przekłada się to na mniejsze działania niepożądane takie jak spadki ciśnienia przy zmiany pozycji ciała na stojącą. Zamieniać ich oficjalnie nie wolno, nawet kiedyś było pismo producenta na ten temat (niestety nie zapisałem). Farmakologicznie nic by się nie stało ale prawnie popełniłbyś ciężkie wykroczenie przecie życiu i zdrowiu a jak wiemy w polskiej farmacji rządzą mecenasi. Zatem radzę nie wymieniać smile.png

O ile kogoś to jeszcze te tematy interesują (bo mnie coraz mniej) to może sobie poczytać np. tu:

http://tqfarma.com/P...tem (OCAS1).pdf

Edytowano przez Wallander

nie powinno sie zamieniać,wg przepisów inna postać. tyle że tu faktycznie wydaje sie czytając ulotke ze wlaściwie róznic nie ma. i własciciel apteki (nie farmaceuta) powie że to przedcież to samo. tylko że jednak nie to samo jak koledzy napisali wyżej. dalej idąc każdy odpowiednik bedzie sie róznił biodostępnością, nie ma identycznych. szkody sie w tym wypadku nie zrobi.

nie powinno sie zamieniać,wg przepisów inna postać. tyle że tu faktycznie wydaje sie czytając ulotke ze wlaściwie róznic nie ma. i własciciel apteki (nie farmaceuta) powie że to przedcież to samo. tylko że jednak nie to samo jak koledzy napisali wyżej. dalej idąc każdy odpowiednik bedzie sie róznił biodostępnością, nie ma identycznych. szkody sie w tym wypadku nie zrobi.

Czytając ulotkę różnic nie ma, bo w ulotce pewnie nie ma obowiązku rozpisywania się o farmakokinetyce, ale czytając ogólnie dostępne ChPL czy nawet Pharmindex lub inne Leki Współczesnej Terapii - różnice jak najbardziej są. Biodostępność w tych postaciach jest inna, to nie są leki biorównoważne. Tabletki są nowszą i bezpieczniejszą postacią leku. Oczywiście szkoda dla pacjenta w tym wypadku jest raczej niewielka i pod tym względem pełna zgoda.

Dodam tylko, że spotkałem się z farmaceutami, kierownikami apteki, którzy nie mieli nic przeciwko takim zamianom. I magistrami po studiach, którzy nie kumali tematu. Mimo że rok, dwa lata wcześniej temat systemu OCAS do znudzenia wałkowano u nich na uczelni.

Tylko jaki te różnice we wchłanianiu mają wpływ na efekt kliniczny?

Czy jakikolwiek?

Tylko jaki te różnice we wchłanianiu mają wpływ na efekt kliniczny?

Czy jakikolwiek?

\

laboratoryjnie w efekcie klinicznym efekt bedzie. u każdego pacjenta bedzie inny bo dochodzi mase innych czynników, wiec uważam że i tak szkoday mu sie nie wyrządzi. pacjent sam moze sprawdzać różnice i spotkałam sie z kumatymi pacjentami którzy jednak wiedzą po jakich odpowiednikach jest ok , jakich nie brac , albo brac tylko to co już mieli

Pytanie dotyczyło raczej różnic pomiędzy Omniciem w kapsułce a w tabletce OCAS. Tak jak pisałem OCAS daje bardziej równomierne stężenie tamsulosyny we krwi w czasie, bez pików, co teoretycznie zmniejsza działania niepożądane takie jak spadek ciśnienia przy wstawaniu. Czy jest to efekt istotny klinicznie, czy tylko sposób aby patentem zapewnić sobie wyłączność na w sumie to samo, niestety nie ocenię, chociaż nie zdziwiłbym się gdyby było to to drugie.. Może nasz forumowy Lekarz ma jakieś zdanie na ten temat?

Edytowano przez Wallander

Pytanie dotyczyło raczej różnic pomiędzy Omniciem w kapsułce a w tabletce OCAS. Tak jak pisałem OCAS daje bardziej równomierne stężenie tamsulosyny we krwi w czasie, bez pików, co teoretycznie zmniejsza działania niepożądane takie jak spadek ciśnienia przy wstawaniu. Czy jest to efekt istotny klinicznie, czy tylko sposób aby patentem zapewnić sobie wyłączność na w sumie to samo, niestety nie ocenię, chociaż nie zdziwiłbym się gdyby było to to drugie.. Może nasz forumowy Lekarz ma jakieś zdanie na ten temat?

No dobra... A który tańszy? :) I tyle było :)

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
8 8