Działalność gospodarcza jako stosunek pracy w aptece
14 14

127 posts in this topic

Guest kfiaciarka

http://www.twoja-firma.pl/ekspert/pytanie/21657,czy-bedac-ubezpieczonym-w-krus-moge-pracowac-na-umowe-zlecenie.html

Obecnie jestem ubezpieczona w KRUS. Czy mogę pracować jako lider w firmie Avon na umowę-zlecenie i nadal być tam ubezpieczona?

Nie, bowiem w przypadku objęcia tytułu określonego w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych obowiązkiem ubezpieczenia emerytalnego i rentowego, podatnik nie podlega ubezpieczeniu na mocy ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.

poszperałem trochę w necie i oto co znalazłem (pozwolę sobie zacytować):

"...Inaczej jest z umową o dzieło. Praca wykonywana w wyniku zawartej przez rolnika umowy o dzieło nie powoduje dla niego tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS. To znaczy, że od przychodu uzyskanego z tytułu takiej umowy nie nalicza się i nie opłaca za taką osobę składek ubezpieczeniowych. Rolnik będzie dalej objęty ubezpieczeniem społecznym rolników i będzie opłacał składki w KRUS i kryterium ile na danej umowie o działo zarobi nie ma wpływu na ubezpieczenie w KRUS. Od umów o dzieło składek na ubezpieczenie społeczne nie odprowadza się ale jest jeden wyjątek, składki te płaci się od umów o dzieło zawartych z własnym pracownikiem. Tylko umowy o dzieło zawarte z własnym pracodawcą w konsekwencji powodują że powstaje obowiązek zapłaty składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Umowa o dzieło, która nie łączy się z umową o pracę z tym samym podmiotem, nie jest tytułem ubezpieczenia społecznego"

http://www.twojeporady.pl/PL-H5/baza-porad/706/umowa-o-dzielo-a-krus.html

czyli umowa o dzieło to nie to samo co zlecenie i niby można, ale jak to ma się do pracy w aptece ?

Guest kfiaciarka

zależy od zakresu obowiązków ... musi być tak sformułowane, żeby nie było znamion świadczenia stałej pracy (mogę się mylić).

ma ktoś jakiś pomysł jakby można było ująć pracę w aptece jako umowę o dzieło ?

Guest kfiaciarka

Powiem szczerze, że lege artis się tego nie da zrobić, chyba że znasz jakąś twórczą księgową.

http://wup.lodz.pl/f...rudnienia_1.pdf praca np. na godziny w oparciu o umowę o dzieło jest naciąganiem przepisów.

Z reguły w moim przypadku było napisane skrótowo stanowisko: magister farmacji bez żadnych opisów czy sprecyzowania samych czynności czy ich efektu.

samą umowę dałoby się pewnie jakoś napisać, tylko czy np WIF się nie przyczepi ? skoro mgr musi być zgłoszony, że pracuje w danej aptece ... a jak to się ma do umowy o dzieło i realizacji recept ?

Guest kfiaciarka

samą umowę dałoby się pewnie jakoś napisać, tylko czy np WIF się nie przyczepi ? skoro mgr musi być zgłoszony, że pracuje w danej aptece ... a jak to się ma do umowy o dzieło i realizacji recept ?

A wif sprawdza rodzaj stosunku pracy?

nie wiem, właśnie dlatego pytam jak to jest. Jestem dość "świeży" w temacie pracy i wiele jeszcze nie wiem. Czy np jak na umowie o dzieło będę miał wpisaną jakąś bzdurę żeby maksymalnie uprościć umowę, typu np. "wykonanie analizy danych" to czy ktoś może się przyczepić dlaczego (jakim prawem) np realizuje recepty i sporządzam leki ? innymi słowy, czy umowa o dzieło MUSi zawierać każdą czynność, którą będę wykonywał czy może tego nie wyszczególniać ?

zapytam jaśniej: czy mogę pracować normalnie jako mgr farmacji w pełnym zakresie obowiązków mając umowę o dzieło obejmujące wykonanie danego zadania (bez umowy o pracę i zlecenia). Dodam, że praca byłaby przeze mnie świadczona 2 dni w tygodniu i przez około rok czasu na tych zasadach (jeśli to możliwe)

Edited by sony87

wif sprawdza personel zatrudniony w aptece wg ewidencji a tam trzeba napisac rodzaj umowy,musi zgadzac sie z danymi podanymi NFZ

czyli co to oznacza ?

Guest kfiaciarka

Jak księgowej będzie pasowało, to nie masz się co stresować. To odpowiedzialność pracodawcy, nie Twoja. A w papierach ma po prostu grać.

Czy np jak na umowie o dzieło będę miał wpisaną jakąś bzdurę żeby maksymalnie uprościć umowę, typu np. "wykonanie analizy danych" to czy ktoś może się przyczepić dlaczego (jakim prawem) np realizuje recepty i sporządzam leki ?

czy mogę pracować normalnie jako mgr farmacji w pełnym zakresie obowiązków mając umowę o dzieło obejmujące wykonanie danego zadania (bez umowy o pracę i zlecenia). Dodam, że praca byłaby przeze mnie świadczona 2 dni w tygodniu i przez około rok czasu na tych zasadach

Umowa o dzieło jest umową rezultatu ( strony umawiają się , że efektem umowy będzie coś zdefiniowanego i konkretnego ( materialnego lub niematerialnego). I tak wykonanie konkretenj anlizy jakichś danych, sformułowanie do tego jakichś wniosków może być dziełem, ale usługa stałej konsultacji w zakresie analityki danych już dziełem nie będzie. Dzieło jest potem rozliczane na nieco innych zasadach ( składki ZUS, koszty uzyskania przechodu). Czynności apteczne, które są do wykonania w codziennej pracy z reguły nie generują żadnych dzieł. ZUS kontrolując poszczególne podmioty zwraca na to uwagę. Istnieje więc ryzyko że ZUS, US to zakwestionuje i będzie trzeba dopłacić zaległe składki, odprowadzić dodatkowy podatek ( zwykle z odstekami). Czy warto ryzykować? To już sam musisz zdecydować.

• Upvote 1

w moim przypadku nie chodzi o oszczędności, po prostu mam potrzebę żeby przejść na KRUS na pewien czas, a nie chciałbym przerywać pracy.

Jednak pracując na zlecenie/umowe o pracę nie mogę być płatnikiem KRUSu

po prostu mam potrzebę żeby przejść na KRUS na pewien czas, a nie chciałbym przerywać pracy.

O ile pamietam dopiero po jakimś czasie płacenia KRUS można podjąć się działalności poza rolniczej i ten czas to chyba 3 lata, ale mogę się mylić. Ponadto jest też limit dochodów jakie z tej poza rolniczej działalności możesz rocznie osiągnąć będąc płatnikiem kRUS, w zeszłym roku to było około 3 tys PLN

Guest Nikifor

Dla pracujacego w aptece i majacego DG na ryczałcie stawka podatku jest 20 % ? ( tak jak dla wolnych zawodów?)

Ponieważ nie chce zakładać nowego tematu (a może powinienem) to wpisuje się tutaj. Widzę, że DG dla większości (jak i dla mnie ) to czarna magia.

Ale mój problem jest następujący. Z początkiem maja zmieniam aptekę i także chciałbym zmienić formę zatrudnienia i przejść na własną działalność ponieważ zamierzam oprócz pracy w aptece prowadzić inne usługi, ale to najmniej ważne. Czy ktoś oblatany w temacie wyłoży mi jak to ugryźć w takich warunkach:

1. Od 1 maja zaczynam pracę u innego pracodawcy

2 .Do końca kwietnia pracuję normalnie na umowę o pracę.

3. Działalność muszę założyć do 17 kwietnia - aby nawiązać współpracę z inną firmą dla której będę świadczył usługi.

4. Czy lepiej być na książce czy na vacie?

5. Jak powinien wyglądać taki kontrakt miedzy mną jako "firmą" a apteką?

6. Jak wynegocjować dobre warunki (netto już mam wynegocjowane) ale wiadomo że ma to sens tylko jeżeli chodzi o brutto sumę z apteki, są jeszcze koszty po stronie pracodawcy (taki ukryty podatek abyśmy za bardzo się nie wkurzali rozliczając pit , bo na picie ich nie ma)..

Chętnie z kimś porozmawiam w realu, (najlepiej Warszawa) albo przez telefon, lub PW.

Do wszystkich, którzy do mnie piszą PW w sprawie zakładania, prowadzenia działalności:

Mnie nie ma w Polsze, w związku z tym z przyczyn czysto przestrzennych już nie prowadzę DG, którą to zawiesiłem.

Nie orientuję się w obecnych stawkach, zasadach i innych szczegółach prowadzenia DG.

Radzę przeczytać dokładnie treść tego wątku, a w kwestiach technicznych zaufać dobrej księgowej, która wszystko wytłumaczy. Zapłacić za to, to się zwróci.

I proszę uważać na to: http://forum-farmaceutyczne.org/topic/14954-ostrzezenie-przed-crfidg/

Warto sobie wyrobić podpis kwalifikowany w systemie e-PUAP. Zwolni on z konieczności chodzenia do urzędów, będzie można potwierdzać i zmieniać ustawienia DG zdalnie w systemie CEIDG.

Ostatnia rada to założenie sobie konta biznesowego w dobrym banku oraz skorzystanie z jakiegoś internetowego systemi zarządzania firmą, któren to umożliwi prowadzenie ksiąg, wystawianie rachunków itp.

Jest tego trochę w sieci.

Ja korzystałem w banku Milur.it, Budesonid, Allopurinol, Nicotinum, niKorette oraz z jego systemu prowadzenia firmy i sobie chwaliłem ALE każdy sobie znajdzie swój bank.

Powodzenia.

A nie lepiej zostać na etacie i tym samym płacić tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne przy DG? Płacenie Zusów srusów jest na dłuższą metę męczące, a i pieniężnie lepiej na tym wyjdziesz.

Edited by Avinalie

Polemizowałbym, nie dość że lepiej się wyjdzie przy 5,5 brutto to jeszcze jak ktoś prowadzi działalność poza FM i dobrze rozwiąze kwestię "składek po stronie pracodawcy - zawsze można się podzielić' to jest bajka.

Kierownik tylko na etacie

Ponieważ nie chce zakładać nowego tematu (a może powinienem) to wpisuje się tutaj. Widzę, że DG dla większości (jak i dla mnie ) to czarna magia.

Ale mój problem jest następujący. Z początkiem maja zmieniam aptekę i także chciałbym zmienić formę zatrudnienia i przejść na własną działalność ponieważ zamierzam oprócz pracy w aptece prowadzić inne usługi, ale to najmniej ważne. Czy ktoś oblatany w temacie wyłoży mi jak to ugryźć w takich warunkach:

1. Od 1 maja zaczynam pracę u innego pracodawcy

2 .Do końca kwietnia pracuję normalnie na umowę o pracę.

3. Działalność muszę założyć do 17 kwietnia - aby nawiązać współpracę z inną firmą dla której będę świadczył usługi.

4. Czy lepiej być na książce czy na vacie?

5. Jak powinien wyglądać taki kontrakt miedzy mną jako "firmą" a apteką?

6. Jak wynegocjować dobre warunki (netto już mam wynegocjowane) ale wiadomo że ma to sens tylko jeżeli chodzi o brutto sumę z apteki, są jeszcze koszty po stronie pracodawcy (taki ukryty podatek abyśmy za bardzo się nie wkurzali rozliczając pit , bo na picie ich nie ma)..

Chętnie z kimś porozmawiam w realu, (najlepiej Warszawa) albo przez telefon, lub PW.

Ad 1. Ok

Ad 2. Ok

Ad 3. Ok

Ad 4. VAT, ale nie kupuj za dużo, bo przy zamykaniu się zdziwisz.

Ad 5. Zabezpiecz odpowiedzialność majątkową, bo umowa cywilno-prawna ma tą wadę, że możesz odpowiadać za całą wyrządzoną szkodę nawet przy działaniu nieumyślnym. Na umowie o pracę tak odpowiadasz jedynie, gdy działasz celowo na szkodę co trudno jest udowodnić. Unikaj zapisów o czasie wolnym i wszystkich innych, które upodabniają umowę cywilno-prawną do umowy o pracę, bo się zdziwisz jak ZUS kiedyś uzna, że to jednak jest taki udawany etat i będziesz miał problemy. ZUS to jedyna instytucja w Polsce, która potrafi naliczyć Ci karę na zasadzie "prawo działa wstecz" więc uważaj. ZUS to też taka instytucja, że gdy nawet pomyli się pracownik ZUSu i z tego tytułu nie będziesz czegoś płacił, a potem okaże się, że jednak płacić powinieneś, to ściągną z Ciebie a nie ze swojego pracownika wszystko co do grosza i jeszcze odsetki zapłacisz.

Ad 6.Bierzesz cały koszt pracodawcy brutto łącznie z kosztami po jego stronie i ta kwota powinna być dla Ciebie wyjściową kwotą netto na fakturze. Możesz policzyć ile kosztowałoby 26 dni urlopu o ile tyle Ci przysługuje przeliczyć to na miesiąc i o tyle też podnieść kwotę wyjściową netto. Kwotę powiększysz o VAT, który dla Pracodawcy jest neutralny, bo go sobie po prostu odliczy. Nie zapominaj, że jeżeli to Twoja pierwsza działalność gospodarcza to tylko przez dwa lata masz ulgę w ZUSie. Potem szykuj się na około 1000 dodatkowego kosztu miesięcznie.

Ad 7. którego nie ma. Załóż zwykła jednoosobową działalność gospodarczą a nie żadną sp. z o. o., bo spółka to drukarnia dokumentów i księgowa będzie z Ciebie inkasować stówkę za każde bylegówno. Będziesz musiał podejmować sztuczne uchwały i organizować niby zebrania. Każde zebranie to protokół i takie tam. Jeżeli nie będziesz miał wspólnika to zapłacisz pełny ZUS mimo iż jest to sp. z o. o. Wystarczy jednak jeszcze wspólnik, który będzie miał nawet 1 udział z 1000 i ZUSu nie płacisz. Kasa z sp. z o. o. jednak wyjęta z niej lege artis jest podwójnie opodatkowana. Raz jako dochód spółki 19% i drugi raz jak ją sobie z niej wypłacisz jako udziałowiec 19%. Możesz to obejść świadcząc usługę dla tej spółki jako jednoosobowa działalność. Wtedy generujesz spółce koszt fakturą, tylko po co wtedy spółkę zakładać? smile.png Sp. z o. o. przydaje się na głęboką wodę, gdy w grę wchodzą kredyty, zobowiązania, duży obrót. Do łażenia po aptekach JDG jest ok.

Edited by KamilKruk
  • Upvote 1

UP.

Kurcze Kamil, nawet nie wiesz jak mi pomogłeś. Mam już ogólny zarys.

Jeszcze raz dzięki.

Kierownik tylko na etacie

dlaczego?

Ten temat był jiuz na forum poruszany. W 2007 bodajże zmienily sie zasady samozatrudnienia. Poza tym niebezpośrednio wynika to z PF

Eee daj spokój - znam kilku którym to nie przeszkadza.