Działalność gospodarcza jako stosunek pracy w aptece
14 14

127 posts in this topic

Czy ktoś tak pracuje? Może coś na ten temat napisać - czy się opłaca , jakie są zagrożenia itd?

Ja tak pracuję od miesiąca.

Póki co to jedyne zagrożenie to próba naciągniecia mnie przez biuro udające ceidg. Trzeba pamiętać że samo założenie jest wolne od opłat.

a fakturę masz mieć taką że po odjęciu kosztow zusu i innych kosztów osiągasz to co sobie założyłeś?

Tak, jest nawet trochę lepiej niż w poprzednim miejscu, plus praktycznie zero dojazdów, więc nie inwestuję w paliwo.

Guest kfiaciarka

Tak, jest nawet trochę lepiej niż w poprzednim miejscu, plus praktycznie zero dojazdów, więc nie inwestuję w paliwo.

ale jakie jest ryzyko niezapłacenia za fv za wykonane usługi?

takie samo jak brak wypłaty na etacie

Guest kfiaciarka

ORLY? jakie przepisy Cię chronią w razie zwłoki w wypłacie wynagrodzenia?

przepisy nie - komornik

w przypadku etatu to się ciągnie, doświadczyłem tego.

Guest kfiaciarka

a duży uzysk finansowy i możliwości negocjacji np. płatnego urlopu/załatwienia zastępstwa przez pracodawcę?

Negocjuje się warunki w kontrakcie. Ja mam 20 dni płatnego urlopu i możliwość skombinowania zastępcy w razie mojego zaniemożenia ;)

jako przedsiebiorca w przypadku braku platnosci masz prawo zglosic do rejestrow dluznikow a to komplikuje zycie dosc skutecznie takiemu pracodawcy

tak ogolnie to chyba jestes w temacie pionierem lunaak tu na IFF i pewnie w kraju tez jednym z niewielu :)

Z tego co pamiętam to kierownicy muszą być na etacie. Od 2000 któregoś prowdzenie apteki jako 1osobowa firma zostalo zaprzestane. Z Detrytusem kiedys dogrzebalismy sie do rozporzadzen

Kiedys bylem firmą ale ww rozporzadzenie to zmienilo

Kiedys bylem firmą ale ww rozporzadzenie to zmienilo

Tak samo...i bardzo sobie chwaliłam to rozwiązanie.

Dla przedsiebiorcy zatrudniajacego to zysk. Nie musi odprowadzac podatku ani zusu. Wszystko przerziconr jest na pracownika, wystawia faktury za przepracowny czas i za to dosyaje kasę. Lunaaak jesteś vatowcem?

Tak.

A mogę prosić o wspominane rozporządzenie? Bo mój pracodawca stara się właśnie o kierownika na kontrakt, to mu to ewentualnie wybiję z głowy.

Czyli w zasadzie chodzi o kwestie formalne związane z odpowiedzialnością kierownika...

Cóż - przedstawię mu te linki, niech poczyta - dzięki.

tak, dokładnie te 3 punkty w 5 o działalności pozarolniczej

Ja pracuje na umowie zleceniu już drugi rok i jestem kierownikiem. Wystawiam co miesiąc fakturę vat z 7 dniowym terminem płatności. Nie ma problemu z takim rodzajem zatrudnienia ponieważ tylko technik stażysta wymaga posiadania umowy o pracę. Poza tym są dwie opcje. Można być zatrudnionym na umowę o pracę (np najniższą krajową - korzystać ze wszystkich udogodnień etatowca) i jednocześnie mieć podpisaną umowę zlecenie (koniecznie z innym podmiotem gospodarczym) i wystawiać fakturę vat. Temat trochę śliski, bo w umowie zleceniu muszą być wpisane precyzyjnie czynności, których sie podejmujemy i za które jesteśmy odpowiedzialni pamiętając o tym, aby różniły się od tego co wykonujemy na etacie :) no i należy opłacić podwójną składkę zdrowotną.

Prościej jest z samą umową zleceniem, wtedy nie ma czego się czepić.

Zalety: oczywista korzyść dla pracodawcy (kosztujesz go tyle ile netto na fakturze, a jeszcze sobie wrzuca całość w koszty), no a dla Ciebie to większy zarobek, pod warunkiem, że umiesz liczyć i znasz koszty jakie poniesiesz. Musisz to uwzględnić w negocjacjach. Dla mnie to idealne rozwiązanie. Możliwość oszczędzania na kosztach które i tak ponosimy jest znacząca, do tego dochodzi vat, na którym również możemy oszczędzić. Tylko z głową.

Wady: brak urlopu, L4, minimalna składka emerytalna, odpowiedzialność cywilno-prawna za wykonywaną pracę.

Ja nie mam tego problemu o którym pisałem jako wadzie. Pracuję dla swojego pracodawcy 7 rok i mam z nim idealne stosunki oparte na zaufaniu i szacunku. Korzystam z urlopu, jak trzeba idę na L4 a fakturę zawsze wystawiam na ustaloną kwotę, płatność w terminie. Wiem również, że pracodawca nie będzie starał się mnie wykorzystać, aczkolwiek tego nie można być nigdy pewnym :)

Inna bajka to płeć. Jeżeli myślisz np o dziecku - temat raczej nie dla Ciebie (moje osobiste zdanie)

Należy również pamiętać np o kredycie. Znacznie trudniej go uzyskać (należy prowadzić działalność minimum rok)

Ogólnie to bardzo lakoniczny opis.

Mam natomiast jedno swoje przemyślenie. Osoba zatrudniona w taki sposób jest 10x bardziej świadoma świata który ją otacza, 10x bardziej zaradna i przedsiębiorcza. Pewnie nie każdy się zgodzi, ale to tylko moje zdanie (oczywiście są wyjątki od reguły) :)

Tak.

A mogę prosić o wspominane rozporządzenie? Bo mój pracodawca stara się właśnie o kierownika na kontrakt, to mu to ewentualnie wybiję z głowy.

Lunak nie ma potrzeby abyś mu to wybijał z głowy. Mądrzejsi od nas już to przeanalizowali. Moja umowa została sporządzona przez prawników, którzy mają o tym pojęcie.

• Upvote 3

A poczytał i powiedział, że i tak zrobi po swojemu ;)

A poczytał i powiedział, że i tak zrobi po swojemu wink.png

Jak zaczynałem swoją "przygodę" z samozatrudnieniem (jeszcze inne województwo), to każdy kierownik w sieci miał taką umowę i wszyscy byli zadowoleni. Uważam, że dla obrotnej osoby jest to strzał w 10.

• Upvote 1

Dziękuję bardzo za wszzystkie odpowiedzi.

A czy ktoś pracuje na tzw. kontrakcie? Czyli tak, jak pracują np. lekarze, ratownicy medyczni, elektoradiolodzy... Ja własnie o czymś takim myślę.

praca na DG to właśnie praca na kontrakcie

a jakie składki płaci osoba posiadajaca DG i pracujaca dodatkowo na etacie?

tylko składkę zdrowotna?

Czzy w takim razie płaci się wtedy dwie składki zdrowotne? ( jedna z etatu i druga z DG)

tak - 2 skladki wtedy placisz ale odchodzi Ci na DG społeczne (emerytalne, rentowe, wypadkowe, chorobowe) - jest wtedy dobrowolne - podobnie jak przy 2 etatach