mabam

Farmaceuta +
 • Content count

  131
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

mabam last won the day on September 28 2014

mabam had the most liked content!

Community Reputation

5 Neutral

About mabam

 • Rank

Informacje o użytkowniku

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Uczelnia Wyższa
  Warszawski Uniwersytet Medyczny
 • Izba Aptekarska
  Podkarpacka Okręgowa Izba Aptekarska
 • Miejscowość
  Przemyśl
 • Województwo
  podkarpackie
 • Stanowisko
  Kierownik apteki
 • Miejsce pracy
  apteka otwarta

Recent Profile Visitors

53,851 profile views
 1. Na nadruku recepty masz w ułamkach opakowania tylko jeśli nadruk robisz na drukarkach fiskalnych. Jeśli zrobisz nadruk (my tak robimy) na drukarce zwykłej(potem przycinamy kartkę i dopinamy do recepty) i masz zaznaczoną odpowiednią opcje w adminie (było tutaj na forum jaką) to drukuje ci w poprawnych jednostkach! Jesteś pewna, że NFZ pomylił mnożniki? Przecież to całkowicie zmienia sytuację!!! Mnóstwo osób ma ten problem na innym forum też trwa gorąca dyskusja na ten temat i nikt tego nie poruszał.
 2. Wg tego co teraz czytam powinno się używać mnożnika lekospisowego. Mnożnik lekospisowy jest wprowadzany przez f7 podczas wprowadzaniu towaru. Z pisma NFZ wynika, że mnożnik apteczny (czyli ten ustawiony na karcie towaru) jest nielegalny i nie wolno z niego korzystać. Korzystanie z mnożnika aptecznego z powodu błędów w zaokrąglaniu może prowadzić do konieczności zwrotu niesłusznie zawyżonej refundacji. Sam mam mnożnik apteczny w aptece na recepturę mam nadzieję, że jakieś rozwiązanie przyjdzie od kamsoftu.
 3. Skończyła mi się calrit.ina act.iv z zapasów z przed 1.01.2017. Czy jeśli teraz zamówię z hurtowni to będę mógł ją wydawać tylko na receptę? Nawet jeśli na opakowaniu wciąż pisze OTC?
 4. Wszędzie się słyszy o tych 3 miesiącach. To brać 3 miesiące żeby działało, tamto można do 3 miesięcy po terminie. Jakaś magia trójki? Tak trochę z innej beczki... Kiedy musimy obowiązkowo poinformować pacjenta o terminie ważności leku? Spotkałem się, że dla niektórych pacjentów i rok to krótka data. Wiadomo, że nikomu nie chcę niczego wciskać i zasłaniać się przepisami, ale w innym przypadku przy wydawaniu każdego preparatu musiałbym głośno czytać date ważności. Co z suplami na których jest ,,najlepiej spożyć przed końcem''?
 5. Ja nie sprawdzam całych kodów a tylko dwie pierwsze i cztery ostatnie cyfry. Oczy by mi wypłynęły przy dokładnym sprawdzaniu takiej ilości recept. Ludzie, którzy projektowali wygląd recepty na pewno nie myśleli, że jacyś idioci będą wszystkie te ciągi cyfr dzień w dzień czytać. Gdyby zakładali to czcionka byłaby większa.
 6. Uważam, że wypowiedzi lekarza bardzo podnoszą wartość merytoryczną tego forum. Z jego poglądami można się nie zgadzać(styl pisania potępiać), ale jeśli wszyscy mają takie same zdanie to nie ma dyskusji tylko jest kółko wzajemnej adoracji. Szkoda, że nie ma tu więcej takich osób.
 7. Trochę się czepiacie... Studia rzeczywiście mają mało wspólnego z jakąkolwiek pracą po nich, ale tak jest z większością kierunków. 90% tego co na nich uczą nie będzie do niczego potrzebne. Wiedząc to można na studiach skoncentrować się na tych potrzebnych 10% a resztę sobie odpuścić. Wtedy farmacja staje się kierunkiem względnie łatwym i przyjemnym do studiowania. Praca w aptece też ma wiele zalet. Recepturą i obsługą większości pacjentów zajmują się technicy. Magister odpowiada głównie za wprowadzenie towaru, zamówienie towaru, retaksacje recept, wykonanie poleceń koordynatorów, robienie zestawień dla NFZ-u. Czyli ogólnie zajmuję się sprawami łatwymi, spokojnymi i przyjemnymi, nie wymagającymi specjalnego wysiłku intelektualnego. Pacjenci którzy przychodzą do apteki też rzadko proszą o jakąś poradę. Zwykle przychodzą z receptą lub z zamiarem kupienia konkretnego preparatu. Wtedy praca za okienkiem sprowadza się tylko do nabicia na kasę i wydania paragonu. Przykładowe, sporadyczne pytania ze strony pacjentów dotyczą najczęściej wyjaśnienia różnicy między rutinoscor.binem a cerut.inem lub wskazania czy lepsza na włosy będzie bel.issa czy skr.zypovita. Podsumowując jest to w mojej opinii praca niewymagająca specjalnych zdolności, ambicji czy kreatywności (czy każdy z nas jest/musi być ambitny, kreatywny i super inteligenty?). Przez większość czasu spokojna i powtarzalna. Czasem przynosząca jednak wiele satysfakcji kiedy raz na tydzień trafi się pacjent z prawdziwym problem lekowym, któremu naprawdę możemy pomóc.
 8. Nie musi być kodu recepty przy nierefundowanych receptach na Afo.bam i Eli.cea. To nie jest kwestia nieprzychylności. Raczej tego, że wielu aptekarzy po prostu gubi się w tym bałaganie prawnym dotyczącym realizacji recept.
 9. .

  1. Show previous comments  8 more
  2. Wiech13

   Wiech13

   - --- -... .. . - --- ... .. ..-.. .-- ... --.. -.-- ... - -.- --- --.. -.. ..- .--. ... -.- .. . -- .. -.-. -.-- -.-. . -- -.- --- .--- .- .-. --.. -.--

  3. Wiech13

   Wiech13

   - --- -... .. . - --- ... .. ..-.. .-- ... --.. -.-- ... - -.- --- --.. -.. ..- .--. ... -.- .. . -- .. -.-. -.-- -.-. . -- -.- --- .--- .- .-. --.. -.--

  4. Anusia

   Anusia

   ....:///....:///....